Bekim Çollaku: Jam i sigurt se këtë vit do të lëvizim pa viza

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ja bërë me dije se Komisioni Evropian ka konfirmuar se ajo çfarë është kërkuar nga Kosova për liberalizmin e vizave është përmbushur. Ai ka treguar se ky lajm është konfirmuar në një mënyrë zyrtare e në vizitën e fundit që ka pasur së bashku me Kryeministrin, Isa Mustafa në Bruksel. “Ishte tepër pozitiv konstatimi nga Komisioni Evropian se Kosova me sukses ka përmbushur kriteret për liberalizimin e...

Albert Berisha, kosovari që u kthye nga Siria, dënohet me burg (Video)

Albert Berisha, djaloshi 29 vjeçar nga Prishtina që kishte shkuar për të luftuar në Siri dhe Irak, është dënuar me tre vjet e gjashtë muaj burg, nga...

Rast i jashtëzakonshëm, plaka 105 vjeçe i mbijeton infarktit (Video)

Mezi flet, por nga spitali Sherife Gashi nuk doli pa i falënderuar mjekët e klinikës së kardiologjisë. Sipas drejtorit të klinikës, Gani Bajraktarit, rasti i...

Shaqiri, lojtari që duhet të përcillet në Euro 2016

Xherdan Shaqiri u prit me interesim të madh në Stoke City. Tifozët e kësaj skuadre u ndanë shumë të kënaqur që ai erdhi, edhe pse u përballë me...

Lajme

Zogaj: Azem Syla nuk është pjesë e asnjë grupi kriminal, arrestimi i tij spektakël

Azem Syla është një njeri që e do populli dhe shumë i besueshëm nga qytetarët. Ai nuk është pjesë e asnjë grupi kriminal dhe të gjitha akuzat janë të pavërteta, ka thënë në Ora e Fundit, Bislim Zogaj, deputeti i Partisë Demokratike të...

Bekim Çollaku: Jam i sigurt se këtë vit do të lëvizim pa viza

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ja bërë me dije se Komisioni Evropian ka konfirmuar se ajo çfarë është kërkuar nga Kosova për liberalizmin e vizave...

Ferizaj: Një lagje e tërë me të sëmurë (Video)

Tema e Orës sonte në Ora e Fundit në Klan Kosova i kushtohet një lagjeje në Dubravë të Ferizajt. Të 13 familjet që jetojnë aty, e kanë një të...

Albert Berisha, kosovari që u kthye nga Siria, dënohet me burg (Video)

Albert Berisha, djaloshi 29 vjeçar nga Prishtina që kishte shkuar për të luftuar në Siri dhe Irak, është dënuar me tre vjet e gjashtë muaj burg, nga organet e...

Kryeministri i gatshëm të takohet me Komunën e Prishtinës për Pallatin e Rinisë

Kryeministri, Isa Mustafa ka shprehur gatishmërinë që të takohet me udhëheqjen e Komunës së Prishtinës, për të shpëtuar Pallatin e Rinisë nga shtija dhe...

Sport

Ibra i rekordeve dhe golave të bukur (Video)

Zlatan Ibrahimovic ka regjistruar një tjetër paraqitje të mirë në fanellën e PSG, në fitore 4:0 ndaj Rennes. Suedezi në këtë ndeshje gjeti dy herë rrjetën, për të thyer rekord personal. Me dy gola ndaj Rennes, Ibra arrati në shifrën e 50 golave këtë...

Shaqiri, lojtari që duhet të përcillet në Euro 2016

Xherdan Shaqiri u prit me interesim të madh në Stoke City. Tifozët e kësaj skuadre u ndanë shumë të kënaqur që ai erdhi, edhe pse u përballë me lëndime dhe...

Crotone për herë të parë në histori të klubit siguron inkuadrimin në Serie A

Crotone është skuadra e parë që ka siguruar inkuadrimin në Serie A nga edicioni i ardhshëm. Skuadrës modeste i ka mjaftuar një barazim 1:1 te Modena, për të siguruar...

Fitore rutinore e PSG-së

PSG ka shënuar fitoren e radhës në kampionatin francez, duke e mposhtur në Parkun e Princave skuadrën e Rennes, me rezultat të thellë 4:0. Zlatan Ibrahimovic me dy gola, Maxwell dhe...

Unitedi, 90 milionë euro për yllin e Dortmundit

Manchester United ka përgatitur një ofertë prej 90 milionë eurove për sulmuesin e Borussia Dortmundit, Pierre Emeric Aubameyang. DailyMail raporton se Djajtë e Kuq kanë interesim...

Showbiz

Foto nga dasma e Milot Llalloshit (Foto)

Këngëtari Milot Llalloshi të premtën mbrëma i ka dhënë fund beqarisë. Ai ka kurorëzuar dashurinë e tij me martesë, me bukuroshen Erxhina Ismajli. Dasma është mbajtur në qytetin e bukur të Prizrenit. Për atmosferë janë përkujdesur shumë...

Ja “fëmiu” i Morena Tarakut!! (Foto)

Këngëtarja Morena Taraku përveç muzikës është e njohur edhe për postimin e aktiviteteve të saj në rrjete sociale. Kësaj radhe bukuroshja seksi ka postuar...

Shokon me pamjen Angelina Jolie (Foto)

Aktorja e famshme amerikane, Angelina Jolie ka shokuar të gjithë me paraqitjen që ka bërë në publik. Kohëve të fundit mediat rozë kanë shkruar se ajo peshon më...

Për pak sa nuk i del gjoksi jashtë (Foto)

Modelja dhe ylli televiziv, Chloe Sims ka shkëlqyer gjatë një dalje në mbrëmje në një prej restoranteve të Londrës. Ajo dukej shumë seksi dhe atraktive në...

Motrat Kardashian i’a kapin njëra tjetrës (Foto)

Anëtarët e familjes Kardashian tashmë janë të famshme në të gjithë globin. Fama e tyre vazhdon t’i mbajtë ato në krye të ballinave të revistave...

Tech/Auto

Një kompani indiane premton një telefon inteligjent Android 3G 13 dollarësh

Pas shumë të përfolurit Freedom 251, telefonit më të lirë inteligjent që kushtonte vetëm 3 dollarë, një tjetër telefon inteligjent indian Android i quajtur Docoss X1 po godet lajmet me çmimin e tij të ulët prej 13 dollarësh. Njësoj si paraardhësi i tij...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Kufjet e reja pa tela "smart", shumë komode dhe atraktive

Bragi ka sjellë produktin e tyre më të ri, që mund të bëjë stërvitjet tuaja apo edhe aktivitetet e tjera shumë më të lehta përderisa ju jeni duke përdorur...

Twitter do të kalojë nga një rrjet social në një aplikacion për lajme

Twitter ka ndaluar duke e quajtur veten si një rrjet social, duke zëvendësuar atë me një aplikacion të lajmeve. Kompania nuk ka bërë asnjë deklaratë publike se pse...

Huawei prezanton modelin e ri Honor 5C (Foto)

Huawei prezanton zyrtarisht telefonin më të ri Honor 5C. Modeli i ri do të ketë ekran 5.2-inç me procesor Kirin 650 dhe 2GB RAM. Hapësira e brendshme është 16GB, me mundësi...

Indeks+

Një fëmije lind në aeroplan

Një nënë që po fluturonte nga Singapori për në Yangon, ka lindur fëmijën e saj në aeroplan. Për fat të mirë, në të njëjtin aeroplan kanë qenë edhe disa doktorë të cilët e kanë ndihmuar gruan që të lindë. Fëmija...

100 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia...

Ja nga vjen shprehja “lot krokodili”

  Duke iu referuar pendimit të pasinqertë me shprehjen “lot krokodili”, kjo shkon prapa në kohë që në gjuhën e antikitetit. Egjiptianët e lashtë nuk...

9 histori të pabesueshme tradhtie

  Nga kinezi me 17 të dashura që u kap në spital, te çifti mashtrues që u zbulua pasi ngecën te njëri-tjetri gjatë seksit te nëna dhe vajza që u kacafytën...

Ja si i merret ushqimi leopardëve (Video)

Një video e pabesueshme po qarkullon ditët e fundit në internet. Dy burra afrikanë që i marrin gjahun leopardëve, të cilët po bëheshin gati për të...

Opinione

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të afërt mes pezmit dhe delirit: “Ky popull nuk më ka merituar mua”.  E njëjta sindromë ka kapluar me...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Zëri i të rinjve , zë që nuk dëgjohet apo që nuk duan ta dëgjojnë?!

Rinia, thuhet se është e ardhmja por njëkohësisht edhe e tashmja e vendit tonë. Vizioni dhe ëndrrat e rinisë janë të pashuara ndonëse shpesh ndodh që ato të...

Ekonomi

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili ka filluar qysh nga gjysma e dytë e vitit 2015, pritet të finalizohet në Shtator të këtij viti ku do...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Inflacioni i eurozonës rezulton negativ

Inflacioni i eurozonës në muajin prill ka rënë përsëri. Sipas të dhënave të së premtes, nivelet e papara të masave stimuluese nga Banka Qendrore Evropiane nuk...

Abrashi u mundëson praktikë 15 studentëve në MPMS

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale z.Arban Abrashi, priti sot në takim një grup studentësh nga Universiteti Amerikan i Kosovës (RIT/A.U.K) dhe i mirëpirti ata duke u ofruar...

Shëndetësi

Njihuni me lëngun magjik kundër celulitit

Sallata jeshile është e përkryer për humbje në peshe, sepse përmban pak kalori dhe përqindje të lartë antioksidantësh. Ajo është anti-inflamatore dhe diuretik, duke luftuar celulitin. Përbërësit: 5 gjethe sallatë jeshile 10 gjethet e majdanoz 1 filxhan...

Ja si e lavdëron shkenca çokollatën

968 persona të moshës 23 deri 98 vjeçare, janë bërë pjesë e një studimi për të zbuluar përfitimet shëndetësore të...

Pse Shekspiri kishte të drejtë për rozmarinën

Disa shekuj më parë, Shekspiri shkruante: “Hamleti i thotë Ofelisë: Merre këtë rozmarinë, për të kujtuar”. Si për shumë gjëra të tjera,...

Si të fshihni aknet në fytyrë (Video)

Aknet janë një sëmundje e lëkurës që variojnë për nga përmasat dhe karakteristikat e tyre. Ato mund të shfaqen në moshën e pubertetit, por nuk janë...

Ushtrimet që djegin më shumë kalori se vrapimi

Zakonisht, kur është fjala për djegien e kalorive  shumë njerëz mendojnë se vrapimi është ushtrimi më efektiv. Sidoqoftë, ka shumë ushtrime tjera të...