Senatorja amerikane sot në Kosovë, takohet me Kadri Veselin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pritet që sot të zhvillojë një takim me senatoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joni Ernst. Takimi pritet të zhvillohet në kabinetin e kryeparlamentarit në ora 15:40, shkruan Indeksonline Ndërkohë vlen të theksohet se Joni Ernst në vazhdimësi ka folur fjalë të mira për kosovarët. “Në Kosovë, ju do të shihni po aq flamuj amerikanë sa ka edhe të Kosovës. Populli atje e adhuron Amerikën. Ata...

Putin: Efekti traumatik i BREXIT do ndjehet gjatë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se “efekti traumatik” i votimit në Britani për tu larguar nga Bashkimi Evropian do të ndjehet për një kohë...

Sot mblidhet Komisioni për Persona të Zhdukur

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur sot do të mbajë takimin e radhës. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se ky takim do të mbahet, sot...

“Standard & Poor's” ndryshon nivelin kreditor të BE-së

“Standard & Poor's” e ka ulur nivelën kreditor të Bashkimit Evropian më 30 qershor nga “AA+” në “AA” duke përmendur...

Lajme

Senatorja amerikane sot në Kosovë, takohet me Kadri Veselin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pritet që sot të zhvillojë një takim me senatoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joni Ernst. Takimi pritet të zhvillohet në kabinetin e kryeparlamentarit në ora 15:40, shkruan Indeksonline Ndërkohë vlen të theksohet...

UNICEF: 3.6 milionë fëmijë në Irak të kërcënuar nga “rreziqet serioze”

Rreth 3.6 milionë fëmijë irakianë kërcënohen nga “rreziqet serioze” nga vdekja, lëndimi, dhuna seksuale, rrëmbimi dhe rekrutimi në grupet e armatosura, njoftoi...

“Standard & Poor's” ndryshon nivelin kreditor të BE-së

“Standard & Poor's” e ka ulur nivelën kreditor të Bashkimit Evropian më 30 qershor nga “AA+” në “AA” duke përmendur shqetësimet për unitetin...

Çollaku: Ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi, heq sivjet vizat për kosovarët

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, deklaroi se Kosova duhet të përmbushë edhe kriterin e fundit për liberalizim të vizave. E ky kriter sipas tij, është...

Putin: Efekti traumatik i BREXIT do ndjehet gjatë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se “efekti traumatik” i votimit në Britani për tu larguar nga Bashkimi Evropian do të ndjehet për një kohë të gjatë,...

Sport

Poloni 1:1 Portugali, ky është lojtari i ndeshjes (Foto)

Renato Sanches është zgjedhur lojtari i ndeshjes të cilën Portugalia e fitoi pas ekzekutimit të penalltive nga Polonia. Ylli i ri i Bayern Munich, shënoi një gol të bukur në pjesën e parë ku barazoi rezultatin në 1:1, rezultat që nuk ndryshoi pas 120...

Ja me kë takohet Portugalia në gjysmëfinale

Portugalia ka arritur të sigurojë kalimin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, pasi mposhti Poloninë 5:3 pas ekzekutimit të penalltive. Interesant është fakti se...

Quaresma sërish heroi, Portugalia në gjysmëfinale të Euro 2016 (Video)

Portugalia është gjysmëfinalistja e parë e Kampionatit Evropian, ku ka arritur të eliminojë Poloninë e Robert Lewandowskit pas ekzekutimit të penalltive. Koha e rregullt e...

Ballistët i dedikojnë një mesazh Kombëtares Shqiptare (Foto)

Shkëndija e Tetovës shënoi fitore 2:0 në ndeshjen e parë kualifikuese të Europa League ndaj polakëve të Craciovas. Tifozët e Shkëndijës, Ballistët,...

EL: Shkëndija Tetovës e fiton ndeshjen e parë

Shkëndija Tetovës ka bërë një hap të rëndësishëm drejt kalimit në fazën tjetër të Europa League, ku në qytetin e Shkupit në stadiumin...

Showbiz

Çiljeta më në fund shfaq gjoksin pas operimit (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga i është nënshtruar ndërhyjrjeve estetike me qëllim të zvogëlimit të gjoksit të saj bombastik. Ajo i ishte nënshtruar operimit pasi që kishte filluar të ndjente dhimbje në shtyllën kurrizore, për...

Ja se si dukej Kylie Mingoue (Foto)

Këngëtarja e njohur, Kylie Minogue ka qenë e ftuara e nderit në premierën “Absolutely Fabulous” në “Leicester Square’s Odeon Cinema”. Në shoqëri...

Kate Hudon s’ka fije turpi, pozon krejtësisht lakuriq (Foto)

Aktorja amerikane Katë Hudon kohë më parë në treq pati nxjerrë një libër me këshilla të ndryshme për një trup sa më të...

Prezantuesja seksi Ilda Bejleri (Foto)

Prezantuesja seksi e Top Chanel, Ilda Bejleri së fundmi ka ndërruar stilin e flokëve të saj. Ilda edhe më këtë stil flokësh duket si mos më mirë, shkruan...

Eva Ndoja provokon me “zogun” (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Eva Ndoja shquhet për pozat e saj seksi. E veshur me një fustan të bardhë dhe më një grim të lehtë, Eva duket tejet...

Tech/Auto

Volkswagen në telashe

?Nëse po përpiqeni të gjeni vendin perfekt të punës, nuk ka dyshim që është kompania gjermane Volkswagen, e cila pavarësisht telasheve që po heq, nuk ka ndërmend të lërë pa paguar shefat e saj. Pikërisht kështu, pasi kompania ka vendosur që të paguajë...

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për...

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Indeks+

Ajo tha “PO”, ja fotoja e shpallje së fejesës (Foto)

Tashmë është bërë trend që njerëzit të postojnë foto të ndryshme të jetës së tyre në momente të veçanta, në rrjetet sociale. Kështu, edhe një çift amerikan ka vendosur që foton e shpalljes së fejesës së tyre ta postonin...

Shkenca e gjuajtjes nga pika e bardhë e 11-metërshit

Shkencëtarët analizuan më shumë se 200 penallti të ekzekutuara në disa kampionate të ndryshme si Liga e Kampioneve, Kupa e Afrikës dhe Kupa e UEFA, duke vënë re se...

Megjithatë femrat tradhtare nuk dëshirojnë të ndahen nga bashkëshortët aktualë!

Shumë femra po tundohen prej netëve pasionante, por terrorizohen ndaj mendimit për t’u divorcuar nga bashkëshortët e tyre. Pra, ato që tradhtojnë partnerët e bëjnë...

A e dini përse “arkat e kursimit” janë në formë derrkuci?

Përse forma më klasike e një “arke” kursimi paraqet një derrkuc? Ky është një kuriozitet i cili më së miri mund të bëhet pjesë e...

Aksidentet ajrore, të vërteta interesante rreth tyre

Avionët, në ditët e sotme, janë mjete transporti shumë të sigurta, por mundësia për të ndodhur një aksident nuk përjashtohet. Për këtë arsye më...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

Ndikimi i MSA-së në rritje të eksportit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë sot tryezë, në të cilën do të diskutohet për mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit për rritje të eksportit, në kuadër të sektorit të teknologjisë...

UNDP dhe MPMS ndajnë grante të vetë-punësimit në Mitrovicë

 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) do të ndajnë 39 grante përfituesve të programit të...

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

Shëndetësi

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e shpejtë dhe normale, transmeton Telegrafi. Më poshtë e keni versionin normal, pasi që versioni i shpejt...

Sheqeri, rrezik varësie si kokaina

Sheqeri është kokaina e re. Kështu është cilësuar nga ekspertët, sipas të cilëve, varësia që krijojnë njerëzit ndaj sheqerit, është e...

Këto tri pije shkatërrojnë thartirën në lukth: Harroni ilaçet dhe mjekun!

Këto mëlmesa me siguri i keni në shtëpinë tuaj, por nuk e dini që bëjnë mrekulli kundër thartirës në lukth.Nëse shpesh vuani nga thartira në lukth, nuk...

Recetat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat

Ja si të shpëtoni nga gurët në veshka dhe infeksionet urinare me disa mënyra 100% natyrale Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar, sidomos gratë, për...

Ja cilat janë përfitime shtesë nga stërvitjet

Shumica e njerëzve stërviten për arsye se dëshirojnë të kenë muskuj më të formuar dhe vijë më të bukur trupore mirëpo shumë pak njerëz e...