Ndodheni
Indeksonline / Lajme
10:15 / E shtunë, 04 Janar 2014
28 Komente
Kosovarët më pro amerikan se vetë amerikanët

Njëri ndër amerikanët që ka njohur Kosovën është edhe ish ligjdhënësi i shtetit Iowa, Steve Warnstadt, i cili për një vit të qëndrimit në Kosovë ka krijuar përshtypjen se ‘populli dhe Qeveria e Kosovës janë jashtëzakonisht pro amerikane’. Warnstadt, një kolonel në kuadër të NATO-së shërbeu në Kosovë si këshilltar i Forcës së Sigurisë.

“Në sondazhet e parvjetshme të Gallup-it në mbi 100 vende rreth mbështetjes së politikave amerikane, Kosova ka një vlerësim të aprovimit 88 për qind e politikave amerikane. Është ky një nivel i mbështetjes që sigurisht duhet të jetë më i lartë se sa në mesin e amerikanëve”, thotë Warnstadt dhe nënvizon se derisa ecën në Prishtinë ‘është një gjë e zakonshme të vëzhgosh flamurin amerikan të valojë po aq shpesh sa edhe flamuri i Kosovës’.

Ai këtu përmend Boulevardin Bill Clinton dyqanin ”Hillary,” rrugën Bob Dole, rrugën tjetër George W. Bush, emrat e rrugëve dhe shesheve, Madeline Albright dhe Wesley Clark. Kolonel Warnstadt më tej shkruan se Garda Kombëtare e Iowa-së dhe FSK e Kosovës janë të lidhura në Programin e Partneritetit Shtetëror të Gardës Kombëtare, një program i hartuar në fund të Luftës së Ftohtë për të ndihmuar vendet e Evropës Lindore gjatë kalimit në demokraci, transmeton RTK.

“Partneriteti Iowa-së është i veçantë, sepse ai po ndihmon Kosovën për të ndërtuar profesionalizimin e forcave të saja të sigurisë dhe është i njohur si një nga programet më aktive dhe më të fuqishme të partneriteteve shtetërore”.

Warnstadt thekson më tej se Kosova ‘përballet me një numër sfidash ku të ardhurat për kokë banori janë më e ultat në Evropë; ku vendi ka moshën më të re mesatare dhe një nga shkallët më të larta të papunësisë. Mungesa e perspektivës ka ndikuar që shumë të rinj të largohen duke i krijuar mungesën e disa prej talenteve të saj më të mirë.

“Përkundër këtyre vështirësive, shumica e kosovarëve janë optimist për të ardhmen dhe i shikojnë Shtetet e Bashkuara si një model në përballjen me sfidat e tyre”, shkruan ndër të tjera në gazetën ''''Sioux City Journal'''', koloneli Steve. /Indeksonline/


Kendi i komenteve
 • pkk 23.01.2014 / 21:09
  Qati kunder te keqes po i tham krejt drenica ti qift qka ki shpi po fort po ta nxan udhen ty drenica a hajvan be verem ju ka ba drenica juve
 • bURIM 04.01.2014 / 21:45
  asnjeri perpos KunderTeKeqes nuk ka shkruajtur keq kunder amerikes ne keto komente. Kemi shkruajtur vetem reaklitetin e Shqiptareve asgje kunder amerike, o SAHANLEPIRESA!
 • vali 04.01.2014 / 16:34
  Fatmirsisht,shumica e popullit shqipetare nuk jane bukepermyste.Nuk ua harrojne per jete te miren mikut dhe mundohen me te mire me ua kthy.Pjesa dermuese e shqipetareve u jane mirnjohes SHBA,ve sepse ato i penguan ne realizimin e planprogrameve serbe qe ta ndryshoje harten demografike ne Kosove ne te cilen nuk do te kishte fare shqipetare,apo te kishte sa ma pake qe eshte e mundur.Serbia ne periudha te ndryshme historike edhe pas largimit te perandoris turke nga gadishulli ballkanik edhe ne luften e pare edhe ne luften e dyte boterore e besa edhe ne periudhen e komunizmit me dhune intriga dhe plane shfarrosese antishqipetare i detyruan shqipetaret te shperngulen nga trojet e veta ne te cilat fatkeqsisht nuk u kthyen me kurre.
 • @Feja e Vjeter 04.01.2014 / 16:09
  Me e mire Feja e Re, Kete fejen e vjeter ju e ndani me shkije.
 • Ermali 04.01.2014 / 15:37
  Të them të drejtën nuk u befasova aspak nga komentet sepse kështu jemi ne, por u befasova dhe befasohem çdo ditë e më shumë me redaksin e Indeksonline. Shpesh shtroj pyetjen pse këto komente dhe kujt i sherbejnë. Po sikur ky koloneli t'i lexoj këto komente..E nderuara redaksi është e vertet , liria e të shprehurit, po jo ofendime prej më të ndryshmeve.. Duhet të shihni edhe përmbajtjen e komenteve.. analizë .. apo çka.. une nuk pash asgje perveç fjalorit të ultë dhe denigrues, dhe atë në disfavorin tuaj. Andaj luteni qe sinqerisht t'i redaktoni ato..
 • Feja e Vjeter 04.01.2014 / 14:37
  Ilove YOU USA
 • Feja e Vjeter 04.01.2014 / 14:36
  Mbaju Nene mos ke frik se krejt Kosova eshte sot AMERIKE
 • Gentiani 04.01.2014 / 14:30
  @agimipz: Ti munesh me rrejt krejt botne po Ameriken nuk munesh me rrejt , Amerika nuk esht qysh e sheh ti sipas qefit tond , Amerika po befasohet me servilizma si Ti qe nuk je asgjo veq nje STERRVIN qe nuk e pranon realitetin , Amerika ka ndihmu edhe po i ndihmon Kosoven jo pse jane Amerikan po se Shqiptart ne Amerik kan ndikim Ti koke me Adem Grabovcin edhe Adem Grabovci e Shaip Muja po thojn qe jane ma pro Amerikan , edhe ti koke prej qati brumi , Neser Kina mu forcue qifit i juve bohet me Kine , keta tipat e tu perpara jane kon me Enver Hoxhen alias Rusin edhe Kinen e brenda nates u bot Amerikan a
 • agimipz 04.01.2014 / 14:09
  PER Populli me Pro-Yougosllav 04.01.2014 / 12:54,Marre 04.01.2014 / 12:39 te dyve ja u pertrijsha vorin e te parveve per me ju bo ven aty:) edhe juve
 • Bob 04.01.2014 / 13:03
  Mos ka desht me than ky se popilli kosovar eshte me arab se arabet? Po boj hajgare se mire e ki miku yne. Shumica jane normal me BE dhe Amerike e na flliqen do flliqtana me mjekrra bre kta Zoti i vrafte.
 • ANTI pdky 04.01.2014 / 13:01
  Eshte i vertete ky fakt .. por .. me PARAQITJEN E MJERRAXHINJVE NE PUBLIK,MEDIA .. KA FILLUAR TE ZBEHET ... POPULL MOS U DORZO PARA Arabeve te INFILTRUAR ne Kosove !!!
 • Populli me Pro-Yougosllav 04.01.2014 / 12:54
  O Jo nuk jane keta ma proAmerikan po jane servila qe te thajn kete Amerikanizem e kane per te perfitue personalisht e jo pse e dojn Ameriken kaq shume. Kosovart jane populli ma i paedukat ne bote, jane mesue keshtu kane qen edhe me Yougosllavin. Populli ma Pro-Yougosllav kane qen Kosovart, kete servilizem e kane ne Gjen. Amerik mos u mashtro hiqu ketyre HAJNAVE se krejt keta qe po servilohen jane milionera, matrapaza, te pamoralshem, dhe profitera.
 • Marre 04.01.2014 / 12:39
  Po Kosovaret per interes dhe per para edhe nanen e motrat te lajne me ua q...
 • KunderTeKeqes 04.01.2014 / 12:30
  Ameriken dhe Izraelin e dojne kryesisht drenicaket,sepse ju ka ra shiju ne kallamoq.
 • KunderTeKeqes 04.01.2014 / 12:27
  A pikerisht Amerika eshte kancer i shteteve tjera,nder to edhe joni.Pershembull Amerika i mban gjalle keta hajnat tane,ndersa populli vuan per puke,Amerikes nuk i intereson per popull,ajo vetem e don kajmakun e vet.Keshtu vepron ne shumicen e shteve te varfura,siq jane shtet islamike.
 • Inga 04.01.2014 / 12:23
  Hej medet, lloj lloj idiotash po komentojnë sot. Shqiptarët e kan nivelin me te ulet te intelegjences, nese e matim me komentuesit e mediave.
 • Realisti 04.01.2014 / 12:01
  Është krenari e madhe të jemi përkrahës dhe miq me ShBA. Ky vend në historinë tonë ka luajtur rolin kyç në zgjidhjen e kauzës Shqipëtare. WE WILL NEVER FORGET!
 • Mendo 04.01.2014 / 11:40
  Çfar komente kot, me falni veç vertet eshte per gjynah cfar njerez mban Kosova! 1: Jem popull i vogel dhe nese nuk e duam te fortin ujqit per rreth neve na zhdukin. 2: A eshte me mire te duash Ameriken qe na shliroj nga goja e armikut a Turkun qe na okupoj per 500 vjet? 3: Kur eshte ne interes shteti/populli perse mos te duash dike per interes kur vet nuk ke "kaqik" ta mbrosh vendin tend? Per fund po te ishim me te bashkuar dhe vertet te kishim interes shtetin nuk do ishim ktu ku jemi tani,
 • Mendo 04.01.2014 / 11:39
  Çfar komente kot, me falni veç vertet eshte per gjynah cfar njerez mban Kosova! 1: Jem popull i vogel dhe nese nuk e duam te fortin ujqit per rreth neve na zhdukin. 2: A eshte me mire te duash Ameriken qe na shliroj nga goja e armikut a Turkun qe na okupoj per 500 vjet? 3: Kur eshte ne interes shteti/populli perse mos te duash dike per interes kur vet nuk ke "kaqik" ta mbrosh vendin tend? Per fund po te ishim me te bashkuar dhe vertet te kishim interes shtetin nuk do ishim ktu ku jemi tani,
 • Sahanlepirsi Lojal deri ne vdekje Amerikes 04.01.2014 / 11:38
  Historikisht ka shume here qe Amerika e ka shpetuar Shiperine dhe Kosoven.Disa here nga fqinjet e Shqiperise dhe Kosoves dhe sot e asaj dite po mundohet me na shpetue nga vet na Shqipetaret nga te dyja anet e kufirit.Mos me pas kan Amerika as ju komentues te nderuar nuk do te ishit ne Kosove.Mbanu per rrenje e jo per fleta te nderum edhe mos follni keq per ate qe te ka ba shtet.Pak me mendue nuk kishit ba keto komente anti Amerikane.
 • ZENA 04.01.2014 / 11:11
  o ju komentusit antiamerikan,a po e mendoni qe mos te ishte Amerika ne vitin 1999 ku do te ishit ju sot,shqiparet e din shume mire kete per ate jane pro amerikan.
 • Ilir 04.01.2014 / 11:01
  Thank you USA.
 • bURIM 04.01.2014 / 10:55
  E dini ju perse jemi keshtu, per interes.
 • HAJ ME DET HAJ 04.01.2014 / 10:41
  O NJERZ SHQIPTARET HAN E DAN KAN QEN SERVILA QE GJITHMON JU KAN KILIVIT SICILIT QE KA QEN I FORT- EDHE TURQVE EDHE GJERMANIT EDHE AMERIKANVE -PO SHQIPTARIN PAK NGRITE NE POZITE MBUSHJA GJEPIN PARE AJ STE LIVRIT EDHE PANTOLLAT MUNDESH ME JA DESH KESHTU KAN VEPRU EDHE NE ISH JUGOSLLAVI EDHE ME SERBI MOS TI NUMROJ ME EMRA PREJ POLITIKANET SHQIPTAR PREJ KOHES TE TURKUT E DERI TE HASHIMI KREJT NJE BRUM JANE
 • samiu 04.01.2014 / 10:39
  per interse
 • Sakica 04.01.2014 / 10:37
  Qesi jemi na lepirsa se asnje merit se kemi tonen jemi popull qe i perkrahim te huajt e tont i sharrojm
 • rasimi 04.01.2014 / 10:36
  qeveria nuk eshte proamerikane z.Warnstadt por mund te thuhet se sa eshte hajdute aq eshte proamarikane ,qdo gje qe bene per Ameriken e bene per me mbete ne pushtet,por populli me plote kuptimin e fjales eshte proamerikan.
 • Servil 04.01.2014 / 10:28
  Shqiptaret me shume e duan te huajin se sa veten, posaqerisht e dojne te fortin, neser jane ne gjendje te behen me Kinez se Kinezet, apo me Rus se Ruset. Shqiptaret jane sahanlepiresa.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2016 Portali Indeksonline.