Kosova, shtet pa ushtri! Kush po e bllokon shndërrimin e FSK-së në FAK?

Shndërrimi i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) ka mbetur që një kohë të gjatë ‘peng’ i deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës. Kësisoj, formimi i FAK-ut po de të jetë i pamundur pa një “pajtim” të deputetëve serbë, meqë për shndërrimin e FSK-së në FAK duhen ndryshime Kushtetuese dhe ato ndryshime nuk mund të bëhen pa dy të tretat e votave në Kuvendin e...

Veseli: Diaspora faktor i rëndësishëm në ekonominë kosovare

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim një delegacion të Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Në takim u diskutua për...

Ja me cilat skuadra mund të përballet Ferronikeli në kualifikimet për Champions League

Ferronikeli në fund të muajit qershor do të mësojë kundërshtarët në kualifikimet për Champions League.  Ferronikeli do të fillojë...

Publikohet kënga “Autochthonous biri im” që i dedikohet djalit që u pagëzua me këtë emër (Video)

Ishte flamuri “Autochtonous” që ngjalli shumë emocione kur u pa në qiellin e Beogradit në natën e 15 tetorit të vitit 2014. Kjo gjë...

Lajme

Gjashtë persona të vdekur nga përmbytjet në Teksas

Të paktën gjashtë persona janë mbytur në përmbytjet në shtetin amerikan të Teksasit, kjo pasi lumenjtë kanë dalë nga shtretërit e tyre dhe shumë shtëpi dhe vetura janë përmbytur, kanë njoftuar sot autoritetet lokale. Një sasi e madhe e shiut kishte...

Mbytet anija, shpëtohen me mbi 100 dasmorë

Një anije në Boston Harbor, në të cilën po festohej një ceremoni martesore, ka rrezikuar të mbytet në ishujt Georges në Massachusetts. Në varkën 35 metra të...

KPK: Për rregulloren për komunikim publik, AGK nuk ka kthyer përgjigje

Këshilli Prokurorial i Kosovës përmes këtij sqarimi, njofton opinionin publik se Rregullorja për Komunikim Publik e miratuar nga Këshilli Prokurorial i Kosovës ka për qëllim...

46 mijë ndërtime pa leje në Prishtinë, të legalizuara vetëm 65

Prishtina duke qenë kryeqyteti i Kosovës ka numrin më të madh të banorëve dhe rrjedhimisht edhe numri i ndërtesave është i madh, mirëpo jo të gjitha ndërtesat...

Çollaku-Gjuriqit: Serbia do të presë gjatë për t'u anëtarësuar në BE

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku i është kundërpërgjigjur Marko Gjuriqit për pasaporta, duke i kujtuar atij se për Serbinë me një qasje të tillë nacionaliste...

Sport

Të mërkuren Alves lojtar i Juventusit!

Sipas mediave italiane, zyrtarizimi i Daniel Alves te Juventusi është vetëm çështje ditësh. Mbrojtësi i Barcelonës thuhet se ka nënshkruar kontratë 2 vjeçare me Juventusin nga e cila do të përfitojë 7 milionë euro në një edicion.  Kontrata e Alves me...

Ja me cilat skuadra mund të përballet Ferronikeli në kualifikimet për Champions League

Ferronikeli në fund të muajit qershor do të mësojë kundërshtarët në kualifikimet për Champions League.  Ferronikeli do të fillojë kualifikimet nga faza...

I "djersitë" De Biasi, yjet e Kombëtares "kacavjerren" nëpër lisa (Video)

Pas fitores me Katarin, yjet e Kombëtares Shqiptare kanë patur sot një agjentë më ndryshe në Austri. Giani De Biasi i ka provuar ata në një sport tjetër i cili ka qenë...

Ja tre emrat e Kombëtares Shqiptare që pritet të largohen nesër

Gianni de Biasi do publikojë ditën e nesërme katër emrat, që do largohen nga lista provizore, duke shpallur zyrtarisht 23 emrat, që do përfaqësojnë Shqipërinë...

Njihuni me stafin mjekësor të Kombëtares Shqiptare (Video)

Kombëtarja Shqiptare që do të udhëtojë në Francë ka një staf të përgatitur mjekësor. Gazetari shqiptar, Alban Xhihani ka bërë një reportazh për...

Showbiz

Ariana Grande anulon koncertin në Portugali për shkak të infeksionit në hundë (Foto)

Këngëtarja Ariana Grande është një nga yjet me famë botërore e cila është e kërkuar kudo në botë për të përformuar hitet e saj. Mirëpo, për fatin e saj të keq, ajo është dashur që të anuloj turnin koncertor në Portugali për...

Bleona nudo në vaskë (Foto+18)

Këngëtarja Bleona Qereti që nga koha që është bërë e famshme edhe në Amerikë, ajo ka ardhur me fotografi nga me të ndryshmet nudo. Një tjetër e...

Xhela, këngëtari më i kërkuar nga maturantët kosovarë (Video)

Xhela Abazi është njëri nga këngëtarët shqiptarë i cili posedon një vokal karakteristik. Ai para një muaji ka publikuar këngën e re ‘Kamarieri’ e...

Publikohet kënga “Autochthonous biri im” që i dedikohet djalit që u pagëzua me këtë emër (Video)

Ishte flamuri “Autochtonous” që ngjalli shumë emocione kur u pa në qiellin e Beogradit në natën e 15 tetorit të vitit 2014. Kjo gjë “çmendi”...

Rihanna një ndër këngëtaret më me stil në showbiz (Foto)

Rihanna është e njohur për shijen e saj të veçantë në të veshur. Këngëtarja është fotografuar përderisa ishte duke u takuar me modelen Naomi Campbell...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

Zbulohet tempulli 1200 vjeçar në Indi (Foto)

Në Indi në sajë të gërmimeve të shumta arkeologjike është bërë i mundur zbulimi i një tempulli të vjetër Hindu 1200">1200 vjeçar. Tempulli ndodhet njëzetenëntë kilometra larg nga qyteti Aurangabad në Maharashtra. Tempulli madhështor Lord...

Çifti që jeton me ariun 136 kilogramë (Video/Foto)

Vetëm ideja e të qenit në tavolinë me një ari që peshon 136 kilogramë, mjafton për të larguar të gjithë njerëzit nga dreka e tyre. Por për...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Tradita e kërkon, çifti bën seks sefte para familjes

Kjo foto është shkrepur në një familje në Singapor. Çifti i sapomartuar po bënin seks për herë të parë ndërkohë që familja i shikonte. Madje ata...

Oberwil-Lieli, fshati i pasanikëve në Zvicër (Foto)

Fshati i pasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në Zvicër. Ky fshat piktoresk ka 2200 banorë dhe mes tyre janë 300 milionerë. Ata përdorën pasurinë e tyre për...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr pjesë edhe ministri i Financave, Avdullah Hoti. Ky i fundit tha se ndryshimet e politikave fiskale kanë ndihmuar bizneset...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Hoti: Ndryshimet e politikave fiskale ndihmojnë bizneset

Është duke u mbajtur forumi i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim po merr pjesë edhe...

Konferenca: Diaspora – Investimet dhe Punësimi

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, e mbështetur nga GIZ dhe Qendra Informative Gjermane për Migracion, Arsim dhe Karrierë po mbanë konferencën “Diaspora – Investimet dhe...

Sot mblidhen mbi 200 investitorë të huaj e vendorë

Konferenca “Diaspora – Investimet dhe Punësimi”, që do të mbahet sot, do të mbledhë për herë të parë në Kosovë një numër rekord të...

Shëndetësi

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e dëmshme që ajo sjell në organizmin e secilit nga ne. Sidoqoftë, Coca-Cola mbetet një pije e sigurt për...

Ja si të qetësoni trupin pas lodhjes

Ekspertët këshillojnë: pas një ditë të gjatë pune, Merrni qetësinë e duhur! Asnjëherë mos shkoni në shtëpi pas pune, që të filloni të...

Pija ideale që jua heq thinjat

Thinjat janë një fenomen shqetësues për shumë persona prandaj është e rëndësishme që për kujdesin e tyre të përdorni ilacce të ndryshme natyrale....

Qershitë, burimi i shëndetit pranveror. Ja vetitë kuruese

Vetitë shëruese të qershisë shkojnë me hapin dhe ngjyrën e saj. Në këtë pemë të shijshme fshihen përbërës, që ndikojnë në shëndet...

RECETA/ Maskë me ananas për rigjenerim lëkure dhe kundër celulitit

Aplikojeni maskën me ananas një herë në javë për lëkurën e fytyrës apo në zonat ku keni celulit. Ananasi ndihmon në mbylljen e poreve dhe në rigjenerimin e...