Ja çfarë u sekuestrua gjatë aksionit të sotëm në Prishtinë e Ferizaj, vlera e të cilave arrin dhjetëra miliona euro

Me iniciativë të Prokurorit të Shtetit, Prokuroritë Themelore në Prishtinë dhe Ferizaj, pas hetimeve të kryera dhe grumbullimit të provave, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, sot kanë kryer disa aksione në këto dy qytete. Përmes një komunikate, Prokuroria ka njoftuar se ka liruar disa objekte të uzurpuara dhe objektet në fjalë tashmë janë të lira nga uzurpuesit, derisa procedura penale kundër uzurpatorëve do të zhvillohet më tutje pranë gjykatave...

Nga Prishtina në Ferizaj... sekuestrohen tri pompa të benzinës, depoja kryesore dhe 57 hektarë tokë

Njësiti i policisë për krimeve ekonomike në Ferizaj me urdhëresë të Gjykatës Themelore ka mbyllur tri pompa të benzinës në Ferizaj, depon...

Thaçi flet për takimin e djeshëm me Haradinajn, thotë se liberalizmi është meritë e pozitës dhe opozitës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosovës i kanë ardhur dy lajme të mira për vetëm një kohë të shkurtër.  Ai ka...

Hyseni apelon te qytetarët mos të abuzojnë me liberalizimin e vizave

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka mbajtur sot një konferencë për media pas kthimit nga Brukseli, ku kishte zhvilluar takime me...

Lajme

Policia konfirmon sulmin ndaj zyrtarit të Qendrës Sociale në Podujevë

Komandanti i Stacionit Policorë në Podujevë, Bekim Bislimim ka konfirmuar rastin e sulmit ndaj një zyrtari të Qendrës Sociale në këtë qytet. Ai ka thënë se i dyshuari me urdhër të prokurorit është ndal në mbajtje. “Rreth orës 09 e 25 është...

Ja çfarë u sekuestrua gjatë aksionit të sotëm në Prishtinë e Ferizaj, vlera e të cilave arrin dhjetëra miliona euro

Me iniciativë të Prokurorit të Shtetit, Prokuroritë Themelore në Prishtinë dhe Ferizaj, pas hetimeve të kryera dhe grumbullimit të provave, në bashkëpunim me...

Ministri Abrashi përuroi përfundimin e punimeve në ambientet e renovuara të Pensionistëve të Kosovës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, z. Arban Abrashi, në bashkëpunim me Rotary Club, kanë bërë sot përurimin e punimeve të renovuara në ambientet e Lidhjes së...

Mustafa: Luftën politike ta bëjmë në fushatë zgjedhore

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se luftën e brendshme politike duhet ta bëjmë në fushatën zgjedhore, kurse përkrahjen ndërkombëtare që ka Kosova, duhet...

Greg Delawie: Jam i lumtur për gjërat e mira që po ndodhin për Kosovën (Foto)

Ambasadori amerikanë në Kosovë, Greg Delawi, ka shpërndarë një postim në rrjetin social Tëitter, duke shkruar se për Kosovën ka qenë një javë...

Sport

Goditje e madhe për Gjermaninë, Gundogan e humbë "Euro 2016"

Mesfushori i Borusia Dortmund, Ilkay Gundogan e ka humbur Kampionatin Evropian.  Ylli turko-gjerman ka pësuar lëndim të rëndë në gju duke humbur shpresën për të qenë pjesë e Gjermanisë në Evropian.  Raportohet se Gundogan do të jetë nga 4 deri në 6 muaj...

Guardiola: Jam lodhur me mediat gjermane, kështu se kisha në Barcelonë

Pep Guardiola e ka dhënë ankesën e radhës në mediat gjermane. Në ditët e fundit të tij te Bayern, Pep ka thënë se është lodhur me atë çfarë po...

Lëndohet Bale, mungon ndaj Valencias

Gareth Bale nuk do të luaj në ndeshjen e fundit të këtij sezoni për Realin në "Santiago Bernabeu".  Bale ka pësuar lëndim në stërvitje dhe do të...

UEFA ankohet në Serbinë: Futbollin le ta harrojë politika dhe politikanët

UEFA i ka dhënë "goditjen" e radhës Serbisë duke e kritikuar ashpër për përzierjen e politikës në sport. Shtëpia më e madhe e futbollit në...

Vokrri bën falënderime dhe një dhuratë për presidentin (Video)

Kryetari i Federatës të Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri i ka falënderuar institucionet e Kosovës për ndihmën e dhënë në rrugën drejt anëtarësimit...

Showbiz

Dua shumë e emocionuar pas publikimit të këngës “Hotter Than Hell” (Foto)

Këngëtarja Dua Lipa e cila ka arritur që me publikimin e pak këngëve të krijojë shumë fansa të cilat e kërkojnë atë dhe paraqitjet e saj kudo që janë, sot ka publikuar këngën e saj më të re “Hotter Than Hell”. Kjo këngë ka vetëm...

"Hajt, hajt" se do ta shihni Gjikon...(Video)

Reperi i njohur kosovar, Asdren Gjikolli i njohur me nofkën, "Gjiko" e ka gati projektin e ri. "Hajt, Hajt" quhet kënga e re e Gjikos e cila do të vije me videoklip të...

Andrra me fjalë të mrekullueshme për foshnjën (Foto)

Andrra Destani, apo njohur ndryshe si bashkëshortja e bukur e këngëtarit Sinan Hoxha, është përfolur shumë në mediat rozë. Ajo është përfolur si një...

Kim dhe Kourtney me fotosesion në kopsht fëmijësh (Foto)

Kardashian është një nga familjet më të përfolura dhe më të fotografuara në botë. Kim dhe Kourtney Kardashian kanë realizuar një fotosesion shumë...

Yllka Kuqi përpos muzikës, fantastike edhe në fotosesion (Foto)

Yllka Kuqi edhe pas publikimit të videoklipit të saj ka vendosur që të jetë mjaft aktive. Ajo përmes rrjetit social Instagram, ka publikuar një fotografi në të cilën...

Tech/Auto

iPhone 7 vjen me risi të reja

iPhone 7 deri më tani është përfolur se do të vijë me një dizajn të ngjashëm me atë të iPhone 6S dhe se modeli i ardhshëm i telefonit të Apple do të vijë vetëm me përmirësime tjera të pavërejtshme, sikurse procesori i...

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Indeks+

Rilindi dyvjeçar e gjysmë, di të lexojë (Video)

Rilind Abaz Jashari është nga Prekazi i Skenderajt, por jeton në Danimarkë. Rilindi është dyvjeçar e gjysmë, por ajo çfarë të lë pa “tekst”, është se ai di të lexojë, madje edhe në gjuhën angleze. Për më shumë mund ta shikoni...

Pamje që tregojnë ushqimet nga fluturimet e klasës së parë të pasagjerëve në Norvegji (Foto)

Disa fotografi të viteve 1950-1980 kanë arritur të tregojnë se si pasagjerët në atë kohë ushqeheshin me ushqime të shumta dhe nga më të ndryshmet. Ata...

Kur një mik i pazakontë të troket në derë (Video)

Përmes kësaj video ju do të shikoni një vizitë të pazakontë që ka pritur një familje në Karolinën e jugut. Nga pamjet ne shikojmë se si një krokodil i ka...

Peshkaqeni 3.5 metra terrorizon peshkatarët (Video)

Një grup peshkatarësh në Australi kanë filmuar momentin e tmerrshëm kur një peshkaqen masiv, rreth 3.5 metra i gjatë, vjen rrotull varkës së tyre, përpara së...

Njihuni me "njeriun magnet" (Video)

Në Madhya Pradhesh të Indisë, mësohet se jeton një person i cili pretendon se ka aftësi "magnetike". Arun Raikëar e ka demonstruar talentin e tij bizar para publikut, ai ka...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Këto janë bimët që pastrojnë ajrin e shtëpisë

Bimët që rriten në shtëpitë tona nuk janë përgjegjës vetëm për më shumë oksigjen, por ato gjithashtu posedojnë aftësinë për të pastruar ajrin nga myku dhe toksinat. Një studim i bërë në bimë vendase, i kryer nga NASA, ka gjetur se disa...

Ushqimet që nuk duhet të konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por shpesh shumë prej nesh për arsye nga më të ndryshmet nuk e konsumojmë. Një...

Si të kontrolloni stresin

Stresi është një fenomen ndikues në jetën e gjithsecilit, prandaj është e rëndësishme që ne të kujdesemi në mënyra të ndryshme që të...

Ultrazëri më unik dhe efikas për trajtime komsetologjike të lëkurës SonoStar Matrix

Ultrazëri është term për valët zanore që nuk mund të dëgjohen nga veshi i njeriut. Ato janë valë zanore me frekuenca shumë të larta në diapazon më...

Vera, kafja dhe çaji, kanë baktere të mira

Të gjithë ata që konsumojnë, verë, çaj ose kafe ka lajme të mira. Të treja këto pije sipas specialistëve përmbajnë disa lloj bakteresh, të cilat...