Gjithçka gati për inaugurimin e memorialit “Baza e Parë e UÇK-së” (Video/Foto)

Në vendlindjen e Hakif Zejnullahut, më Lladoc të Podujevës do të bëhet inaugurimi i kompleksit memorial “Baza e Parë e UÇK-së”, raporton Indeksonline. Shtatoret e katër dëshmorëve të kombit, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu, Edmond Hoxha, dhe Ilir Konushefci do të jenë në këtë kompleks. Në këtë ceremoni do të marrin pjesë liderët shtetëror, ku do të bëhet zbulimi i shtatoreve. Në fshatin Lladoc ishte baza e parë e...

Ja sa paguhen luftëtarët e ISIS duke përfshirë ata nga Kosova

Mediet e huaja raportojnë se ka rënë dukshëm morali tek luftëtarët e organizatës terroriste ISIS. Kjo ka ndodhur për shkak se si pasojë e sulmeve ndaj...

Selimi: Mbi gjakun e dëshmorëve qëndron i fortë atdheu ynë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në ditën e Dëshmorëve të Atdheut, e cila shënohet në Shqipëri, ka kujtuar të gjithë ata...

Casillas ka arritur marrëveshje, kjo është skuadra e re

Gazeta e njohur portugeze, "Semana" shkruan sot se Iker Casillas do të largohet në fund të edicionit nga Porto.  Kjo gazetë shkruan se portieri spanjoll ka...

Lajme

Danimarkë: Shkolla ndalon studentet myslimane të mbulojnë fytyrat në klasë

Një qendër e arsimimit të të rriturve në Kopenhagën veriore iu ka thënë gjashtë studenteve femra që ato mund të marrin pjesë më mësime vetëm nëse ato nuk përdorin mbulesa për fytyrë. Shkolla "VUC Lyngby" ka thënë se rregullat...

Prokuroria e Hagës apelon ndaj vendimit për Sheshelin

Prokuroria në Gjykatën e Hagës ka apeluar për një vendim fajësie ose rigjykim të liderit të Partisë Radikale Serbe Vojisllav Shesheli, i cili së fundmi u lirua nga...

Gjithçka gati për inaugurimin e memorialit “Baza e Parë e UÇK-së” (Video/Foto)

Në vendlindjen e Hakif Zejnullahut, më Lladoc të Podujevës do të bëhet inaugurimi i kompleksit memorial “Baza e Parë e UÇK-së”, raporton...

Nënshkruhet kontrata kolektive në Telekomin e Kosovës

Drejtori Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa dhe Kryetari i Sindikatës së Punonjësve të Telekomit të Kosovës, Lamih Balaj sot e nënshkruan kontratën...

Thaçi: Do të jem gjithmonë i hapur për të gjitha problemet e veteranëve

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, e ka pritur në takim kryetarin e Shoqatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Smajl Elezi. Në...

Sport

Casillas ka arritur marrëveshje, kjo është skuadra e re

Gazeta e njohur portugeze, "Semana" shkruan sot se Iker Casillas do të largohet në fund të edicionit nga Porto.  Kjo gazetë shkruan se portieri spanjoll ka arritur marrëveshje me skuadrën amerikane, Miami.  Pronari i Miami FC, David Beckham thuhet se e ka bindur ish bashkëlojtarin e tij...

Hummels bashkëbisedon me tifozët e Dortmundit, tregon të vërtetat për kalimin te Bayern (Video)

Mats Hummels ka bërë një bashkëbisedim të shkurtër me tifozët e Borusia Dortmund.  Mbrojtësi gjerman ka bërë foto më tifozët e Dortmundit para se...

Një nga ndërhyrjet më jonjerëzore ndonjëherë në futboll (Video)

Një ndërhyrje jashtë çdo rregulle sportive është parë këtë javë në Norvegji.  Në ndeshjen e zhvilluar në mes të Fra Afsk dhe Aurskog...

Hashim Thaçi takohet me kikboksierin e njohur kosovar (Foto)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka pritur në një takim kikboksierin e njohur kosovar, Ylli Maliqin.  Madje Thaçi ka kujtuar se ky nuk është takimi i parë me...

De Biasi tregon kur ka folur për herë të fundit me Igli Taren

Trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni de Biasi, ka përgënjeshtruar përsëri mundësinë e nënshkrimit me Lazion. “Disa kohë më parë i kisha propozuar Tares...

Showbiz

Budakova tregon se kush është më i forti dhe kush i ka dërguar mesazhin më romantik (Video)

Halil Budakova cilësohet si shumë i forte, gjithmonë rolet e tij në filma të ndryshëm ishin të “rrezikshme” dhe mjaft serioze. Ai në shumë raste është krahasuar edhe me aktorin amerikan Chuck Norris, kështu duke u bërë subjekt i batutave të...

Shkëlqen në fotosesion, rastësisht gjoksin e zbulon (Foto)

Modelja e famshme braziliane, Alessandra Ambrosia e ka bërë një fotosesion të ri në Malibu.  E veshur me një fustan të gjatë ngjyrë qumështi, Alessandra...

Edona tregon një foto të Nurit të vogël (Foto)

Pak ditë pasi e martoi vëllaun, Milotin, Edona tregon gëzimin e saj të jetë, djalin e saj, Nurin.  Këngëtarja e njohur e estradës e ka postuar një foto të Nurit...

Eneda gati për Stockholm, na lë me shpresë para nisjes

Një ditë përpara nisjes për në Stokholm, Eneda Tarifa, përfaqësuesja shqiptare në garen europiane të këngës, thotë se gjithçka është gati...

Motrat Kardashian "shtet në vete", ja cilin vend po e vizitojnë (Foto)

Pasi Barack Obama pak ditë më parë e vizitoi shtetin e Kubës, të njëjtën gjë tani e kanë bërë edhe motrat Kardashian. Ato kanë publikuar foto nga Kuba ku...

Tech/Auto

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka thënë një ekspert i sigurisë  për Reuters. Zbulimi i 272.3 milionë llogarive të vjedhura...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Acer prezanton Aspire V17 Nitro Black (Foto)

Acer së fundmi ka prezantuar një version të përditësuar të laptopit Acer Aspire V17 NitroBlack, çmimi i të cilit fillon nga 930...

Indeks+

Kush do të jetonte në një shtëpi me shishe plastike? (Foto)

Në ishullin e Colon në Panama, po punohet për të ndërtuar fshatin e parë në botë të ndërtuar nga mijëra shishe plastike. Ideatori i projektit Plastic Bottle Village është biznesmeni Robert Bezeau. Ndërtesa e parë është realizuar me 20 mijë shishe, të...

Çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë një fluturimi me aeroplan (Foto)

Nëse ju keni fluturuar ndonjëherë në një avion, shanset janë që ju keni provoni disa simptoma të pakëndshme. Një grafikon i ri tregon saktësisht se si kushtet e...

Diamanti sa një top tenisi (Foto)

Diamanti më i madh zbuluar në më shumë se një shekull u shfaq në një ekspozitë në Nju Jork. I quajtur “Lesedi la Rona” (Drita jonë) ai është...

Zbulohet diamanti më i çmuar, kushton 70 milionë $ (Video)

E quajtur si një nga gjetjet më të shkëlqyera të shekullit, “Sotheby” është duke ofruar një diamant 1.109 karat. Ajo do të shfaqet në një ankand...

Këto janë 10 urat më të bukura të botës (Foto)

Historia e ndërtimit të urave ka ndryshuar që nga dita që urë i thuhej një trungu të rënë. Urat e para janë ndërtuar me mjete druri, litarë dhe gurë....

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në Zvicër Panairin e përgjithshëm ndërkombëtarë  “Zvicra – 2016”. Panairi do...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

ATK-ja paraqet të hyrat për periudhën janar-prill

Me qëllim të informimit të opinionit publik dhe të sigurimit të një transparence ndaj tatimpaguesve,Administrata Tatimore e Kosovës do të raportojë për të hyrat...

BQE heq kartëmonedhën 500 euro

Prerja më e madhe e euros do të dalë nga qarkullimi. Prerja prej 500 eurosh nuk do të jetë më në qarkullim duke filluar nga viti 2018. Vendimi është marrë nga...

Rregulla të reja për duhanin në Evropë

Një Gjykatë e Lartë e Bashkimit Evropian mund t’i jap një pengesë industrisë së duhanit, duke aprovuar rregulla të reja që kërkojnë paketim cigaresh të...

Shëndetësi

Si të përdorni celularin për të pakësuar stresin

Telefoni tashmë është krthyer në një pajisje të pazevendësueshme në jetën e gjithsecilit, i cili në mënyra të ndryshme ndikon dhe në shtimin e stresit te persona të ndryshëm. Për të mos pasur një ndikim negativ nga përdorimi i tij është e...

Ja çfarë duhet të bëni për një jetë të lumtur

Nga revista “The Atlantic” vjen një intervistë me Raj Raghunathan, profesor marketingu në Universitetin e Teksasit dhe autor i një libri të botuar në SHBA me titullin...

Projekti për ringjalljen e trurit

Një kompani amerikane që hulumton në fushën e biologjisë dhe teknologjisë, ka marrë dritën jeshile për projektin e saj të ardhshëm; ringjalljen e të...

6 përfitime të mahnitshme nëse hani banane çdo ditë

Bananet ju ndihmojnë të merrni frymë më lehtë Gati 26 milionë amerikanë vuajnë nga astma dhe kjo është një sëmundje kronike në mesin e...

Maska që eliminon gropat e syve dhe eliminon rrudhat

Kjo maskë në masë të madhe rigjeneron lëkurën, eliminon ënjtjen e gropave të syve. Ndikon shumë butë në lëkurë nën sy dhe nuk irriton asnjë tip...