Halil Matoshi apelon Prokurorinë: Merruni me islamofobët e Kosovës

Analisti për çështje politike, Halil Matoshi i ka bërë thirrje Prokurorisë së Shtetit që të sjellë para drejtësisë personat që kanë sjell urrejtje ndërfetare në Kosovë. Ai nëpërmjet një statusi në “Facebook” ka komentuar  edhe deklaratat ministrit të Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, lidhur me islamofobinë dhe ekstremizmin islamik në Kosovës, transmeton Indeksonline. “Nga Prokuroria e Shtetit pres qe islamofobët...

Thaçi: Nënat, motrat dhe bashkëshortet, aleatet më të mira në luftimin e radikalizmit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me rastin e konferencës që promovon tolerancën, dialogun dhe luftimin e korrupsionit, “Interfaith Kosovo”, ka thënë...

Ajeti: Albiani ka vendosur për Shqipërinë, me Zvicrën miqësi nuk ka

Arlind Ajeti ka informuar sot së vëllau i tij, Albiani ka vendosur të luaj për Shqipërinë. Në një konferencë për media tha se me Zvicrën nuk ka...

Shpëton Mustafi, Low largon katër yje nga Kombëtarja, kjo është lista

Joachim Low e ka publikuar listën përfundimtare të të ftuarve për "Euro 2016". Selektori i Gjermanisë i ka larguar katër lojtarë nga Kombëtarja...

Lajme

LDK: Turpi i Shpend Ahmetit bie mbi argatët e politikave dështuese që ndjellin keqardhje

Grupi i asamblistëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës ka vlerësuar se reagimet e udhëheqjes së Prishtinës lidhur me mbledhjen e sotme të cilën e kanë quajtur të jashtëligjshme, janë përpjekje për të mbuluar dështimet politike të...

Kadaj-Bujupi paralajmëron rezistencë të pakompromis në Kuvend

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj- Bujupi ka thënë se Qeveria e Kosovës po përpiqet ti kontrabandojë në Kuvend dy marrëveshjet jo kushtetuese që i...

Dekorimi i Kadaresë nga presidenti Hollande përmes fotografive

Shkrimtarit të njohur shqiptar, Ismail Kadare, i cili jeton dhe vepron në Francë, i është dorëzuar dje dekorimi më i lartë që Franca mund t’i japë një...

Dorëhiqet Elvis Rroshi: Rezultoj i dënuar minoren në Itali

Kryetari i Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi ka dhënë dorëheqjen këtë të martë, duke e komunikuar vendimin e marrë prej tij në një postim të...

Hashim Thaçi, personalitet i ditës në mediat boshnjake

Gazeta boshnjake “Dnevni Avaz” ka vendosur që presidenti i  Kosovës, Hashim Thaçi të jetë personalitet i ditës i kësaj të përditshmeje. Në shkrimin...

Sport

Ajeti: Albiani ka vendosur për Shqipërinë, me Zvicrën miqësi nuk ka

Arlind Ajeti ka informuar sot së vëllau i tij, Albiani ka vendosur të luaj për Shqipërinë. Në një konferencë për media tha se me Zvicrën nuk ka miqësi në Kampionatin Evropian. "Albiani e ka marrë një vendim, dhe ai është që të luajë për...

Shpëton Mustafi, Low largon katër yje nga Kombëtarja, kjo është lista

Joachim Low e ka publikuar listën përfundimtare të të ftuarve për "Euro 2016". Selektori i Gjermanisë i ka larguar katër lojtarë nga Kombëtarja për të...

Shqipëria e fiton "betejën" e parë me Zvicrën

Shqipëria do të ndeshet me Zvicrën në ndeshjen e parë në Lens më 11 qershor, por ajo ka marrë që tani një fitore të vogël. Zvicra e cila ka uniformë...

Kush do të jetë trajner i ri i Prishtinës?

Fadil Berisha edhe pse e ka fituar Kupën dhe ka shpëtuar Prishtinën nga rënia, ai mund të mos jetë trajner i Prishtinës në sezonin e...

Mourinho i largon dy lojtarët e Van Gaalit (Foto)

Jose Mourinho ka një plan të parë në ndryshimet te Manchester United. Mou ka vendosur që dy largimet e para nga skuadra të jenë dy lojtarët të cilët i solli Van Gaal,...

Showbiz

Kështu kalon vikendin Kylie Jenner, një ndër më të përfolurat e momentit (Foto)

Kylie Jenner padyshim që është një ndër 18 vjeçaret më të përfolura në gjithë botën. Jeta e saj nuk është si shumë 18 vjeçare, por ajo përsëri ka mike me të cilat ndanë shumicën e kohës. Ndërsa Kylie dhe njëra ndër...

Bebe Rexha një ndër shqiptaret me të pasmet më në formë (Foto)

Këngëtarja Bebe Rexha përpos zërit të mrekullueshëm që ka dhe krijimin e këngëve të cilat i ka realizuar në mënyrën më të mirë të...

Sevdai Radogoshi mes dy këngëtarëve të huaj (Foto)

Sevdai Radogoshi është njëri nga aktorët shqiptarë i cili për shumë vite ka argëtuar popullin shqiptar me humorin e tij, madje edhe atëherë kur në Kosovë...

Kanita shumë shpejt këngë për Kombëtaren (Foto)

Në prag të fillimit të europianit France 2016 ku do të merrë pjesë edhe Shqipëria, këngëtarja Kanita Suma dhe reperi i ri Mc Castor së shpejti pritet të sjellin...

Tuna ndryshon pamjen e saj (Foto)

Këngëtarja Tuna Sejdi, gjithmonë i ka qëndruar besnike stilit të saj. Mirëpo, herë pas here, ajo freskon pamjen e saj duke i prerë flokët dhe duke i ngjyrosur ato,...

Tech/Auto

Duhen vërtet 6 GB RAM në celular?

Asus Zenfone 3 dhe ZTE Axon 7 paraqiti celularët me 6 GB Ram, e ndërkohë që plot kompani të tjera premtojnë ta çojnë deri në 8 GB në të ardhmen, me daljen e procesorit Snapdragon 830. Kjo normalisht ngre pyetjen se çfarë mund të bëjë celulari me aq shumë...

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Indeks+

Ndërtesat anije (Foto)

Nëpër botë krahas formave më të ccudishme të ndërtesave ajo që bie në sy është dhe ndërtesa në formë anije. Në shtete të ndryshme ekzistojnë 13 ndërtesat që kanë formën e anijes, por që nuk lundrojnë. Shumë nga këto...

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë (Foto)

Kjo çantë është shitur për plot 300 mijë dollarë dhe është më e shtrenjta në botë. Çanta vjen nga shtëpia e ankandeve “Christie”...

El Salvadori, aty ku gratë burgosen për 40 vite nëse abortojnë

I palejuar në asnjë rrethanë, aborti në El Salvador merr çdo vit lirinë e qindra grave të cilat në mënyrë të vullnetshme ose jo ndërpresin...

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës

Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën. Kjo është dukuria e cila po ndodh për...

Martesat që janë të destinuara për të mos pasur sukses

Gjithçka është e bukur kur martohemi, jemi të dashuruar dhe të sigurt në përzgjedhjen e partnerit tonë, nuk dyshojmë asnjë moment se mund të kemi probleme të...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Sot dihet për fatin e Brezovicës

Kanë mbetur vetëm edhe pak orë të afatit shtesë për përmbushjen e kushteve kontraktuare për fituesin e projektit zhvillimor për kompleksin turistik “Brezovica”. Kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit, por projekti nuk ka filluar të realizohet. Konzorciumi...

Hapet panairi i punësimit (Video)

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, po mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Ky...

Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të...

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Shëndetësi

Si të qetësoni dhimbjet përmes kapëses së rrobave (Foto)

Zgjidhja e dhimbjeve të ndryshme që mund të jenë të padurueshme është pësrdorimi i mënyrave të ndryshme, një ndër këto veprime është përdorimi i kapseve të rrobave. Mjafton të vendosni një kapëse rrobash në një pjesë të veshit...

E rrallë, 1-vjeçari indian po kalon pubertetin

Periudha e puberteti është një periudhë që të djemtë zakonisht shtrihet në moshën nga 12 deri në 16 vjeç, kur nis rritja e nivelit të testosteronit që...

Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar

Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të...

SHBA, idetifikohet një bakter rezistent ndaj çdo antibiotiku

Shkencëtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes kanë identifikuar një super bakter rezistent kundër çdo lloj antibiotiku. Bakteri “escherichia coli” u gjet në...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt, në rastet më të shumta nuk është kjo...