LIVE: Arrin në 28 numri i të vdekurve dhe 60 i të plagosurve nga shpërthimet në Stamboll (Video/Foto)

(I plotësuar)-  Të paktën 28 persona janë vrarë dhe 60 të tjerë u plagosën, pas shpërthimeve në aeroportin kryesor ndërkombëtar të Stambollit, tha se zyrtarët turq, transmeton Indeksonline. Autoritetet thanë se ka pasur të paktën tre persona të përfshirë në sulmin në aeroportin Ataturk, sulm ky që ndodhi në orët e vona të së martës. Sulmuesit thuhet se u përpoqën të depërtojnë në "pikën e kontrollit"...

Këto janë shkeljet që i ka gjetur Auditori në Ministrinë e Forcës së Sigurisë

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm ka gjetur shkelje edhe në Ministrinë e Forcës së Sigurisë gjatë vitit 2015. Në këtë ministri ZAP ka...

ZYRTARE: Milani me trajner të ri

 Vincenzo Montella edhe zyrtarisht është emëruar trajner i ardhshëm i skuadrës së madhe italiane, Milan.  “Ac Milan ka trajner të ri, Vincenzo...

Skuadra serbe për pak i shpëtoi sulmit terrorist në Stamboll

Skuadra volejbollistike serbe, "Orlovi" për pak i ka shpëtuar sulmit terrorist në Stamboll. Skuadra serbe ishte bërë gati që të udhëtojë në...

Lajme

Tri arsyet që mund të kenë shkaktuar sulmet në Stamboll?

Këto tri arsye mund të kenë shkaktuar sulmet në Stamboll? 1.       Turqia ka arritur të rilidhë marrëveshje diplomatike me Izraelin. Dhe sipas televizionit amerikan, CNN, kjo ka mundur të motivojë edhe ekstremistët turq që të kryejnë sulme...

Trump reagon për sulmin në Stamboll

Kandidati i supozuar republikan për President të SHBA-ve Donald Trump ka reaguar pas sulmit në Stamboll. “Edhe një sulm terrorist, këtë herë në Turqi. Kur do ta kuptoj...

Facebook aktivizon ‘kontrollin e sigurisë’ pas sulmeve të Stambollit

Menjëherë pas sulmeve në Aeroportin Ndërkombëtar të Stambollit, rrjeti më i madh social Facebooku ka lansuar veçorinë “Safety Check”. “Safety...

MPJ: Nga shpërthimi në Stamboll nuk është prekur asnjë qytetar i Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, e ka marrë me shqetësim lajmin për shpërthimin tragjik në Aeroportin Ndërkombëtar të Stambollit, ku si pasojë...

Erdogan mban mbledhje urgjente me zyrtarët e lartë të vendit

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan,  ka mbajtur një takim urgjent me kryeministrin e vendit dhe zyrtari të lartë të ushtrisë. Ata janë mbledhur për të biseduar në...

Sport

Skuadra serbe për pak i shpëtoi sulmit terrorist në Stamboll

Skuadra volejbollistike serbe, "Orlovi" për pak i ka shpëtuar sulmit terrorist në Stamboll. Skuadra serbe ishte bërë gati që të udhëtojë në Teheran kur ndodhi sulmi që la shumë të vdekur.  Mediat serbe kanë qenë të alarmuar pas sulmit pasi që...

ZYRTARE: Milani me trajner të ri

 Vincenzo Montella edhe zyrtarisht është emëruar trajner i ardhshëm i skuadrës së madhe italiane, Milan.  “Ac Milan ka trajner të ri, Vincenzo Montella ka...

Lionel Messi mund ta thyej mendjen, ja rastet që të bëjnë të mendosh këtë

Lionnel Messi paralajmëroi largimin nga kombëtarja e Argjentinës. Gjithsesi mbetet të shihet nëse vendimi i tij është përfundimtar, apo do të ndërrojë...

Vëllau i Higuain "spiunon" të vëllaun, kjo është e ardhmja e tij

Agjenti i Gonzalo Higuain, Nicolas ka treguar të ardhmen e tij. Vëllau i tij që kryen detyrën e menaxherit personal ka thënë se Higuain do të mbetet në Napoli deri në fund...

Fanela e këtij futbollisti shqiptar është më e shitura

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Europianin e Francës ka qenë një nga publicitetet më të bukura që i është bërë futbollit dhe vendit tonë. Paraqitja...

Showbiz

Bud Spencer nuk ishte sëmurë, flet djali i aktorit

Giuseppe Pedersoli, djali i aktorit të famshëm Bud Spencer, ose Carlo Pedersoli, ka rrëfyer për humbjen e të atit në shtëpinë e tij. “Babai im kishte një forcë të madhe dhe humanizëm. Iku i qetë i rrethuar nga njerëzit e tij të dashur. Ishte rrëzuar...

Gruaja e Ermalit shfaq këmbët seksi (Foto)

Ermal Fejzullahu së bashku me bashkëshorten e tij, Arianën ndodhen për pushime në bregdetin turk. Kjo e fundit nuk ka përtuar të bëjë poza seksi. Ariana shquhet për...

Sytë në gjoksin apo në të pasmet e Barbara Dinit? (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Barbara Dini dinë të pozojë me shumë stil. Të gjitha fotot e saj janë të fokusuara ose tek të pasmet ose tek gjoksi, shkruan...

Ja se si kjo 10- vjeçare e imiton Era Istrefin me “Bon bon” (Video)

Era Istrefi padyshim që është bërë njëra nga këngëtaret më të pëlqyera nga gjenerata të ndryshme. Istrefi është shëndërruar në...

Ja se si duket Çiljeta para dhe pas intervenimit në gjoks (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga është e famshme, apo të paktën mori famë falë madhësisë së gjoksit të saj. Ajo nuk ka...

Tech/Auto

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet me dron. Është e vështirë për t’u imagjinuar për disa, por për pjesën më...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Indeks+

Ndodhë në Komoran, mullari i sanës me Donika Kadaj-Bujupin (Foto)

Donika Kadaj-Bujupi në zgjedhjet e fundit nuk ka marrë aq shumë vota në Komoran, por atje duket se ka një familje që e simpatizon "marrëzisht".  Baneri i saj gjigant nuk ndodhet më në hapësirat reklamuese, por në mullarin e sanës të banorit nga Komorani.  Sa...

Si më shpëtoi karierën veshja me ngjyrë të zezë çdo ditë në punë

E di se njerëzit mendojnë se veshja tërësisht me ngjyrë të zezë është e mërzitshme, por ja e vërteta: Kur unë fillova të vishem kështu, njerëzit...

Këto 10 gjëra do t’ju ndodhin, kur të filloni të lexoni më shumë

1.  Do të gjeni një shteg të sigurtë për të shpëtuar, kur jeta bëhet e vështirë, dërrmuese, ose thjeshtë e mërzitshme. Nuk është nevoja...

"Shikim vrasës"! (Foto)

Një tifoz i ri basketbolli është filmuar teksa po jepte një shikim“vdekjeprurës”, gjatë ndjekjes së ndeshjes të College World Series në Omaha, Nebraska...

"Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini" (Foto)

Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast funta britanike ka shënuar ulje të re në 31 vjetët e fundit, megjithë sigurimet e qeverisë se...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Shëndetësi

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i kushtojnë vëmendje sinjaleve jonormale të trupit dhe të humorit. Në fakt, trupi ynë i ngjan...

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër,...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...

Sulmi në zemër mund të parashikohet një muaj më parë: 6 shenjat paralajmëruese!

Pothuajse 50% e njerëzve që kanë përjetuar sulm në zemër, pohojnë se kanë pasur simptoma rreth një muaj më parë, por shumica e tyre nuk i kanë kushtuar...

Nëse i vëreni këto ndryshime në urinë, duhet të reagoni menjëherë!

Gjendja e urinës tregon shumë për shëndetin tonë, kështu që është shumë e rëndësishme që këto ndryshime të zbulohen në kohë,...