Sot, aksioni i madh pastrimi në 30 komuna të Kosovës

Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën”, sot organizon aksionin e madh të pastrimit të mbeturinave në 30 komuna në Kosovë, ku pritet të largohen 150 deponi ilegale në tërë Kosovën. Në një komunikatë për media, nga kjo iniciativë kanë bërë të ditur se hapja zyrtare e aksionit do të bëhet në komunën e Prishtinës, duke filluar prej orës 10:00, tek shtëpia e shëndetit në lagjen Kalabria, ndërsa nisja e vullnetarëve për...

Koci: Argumentet i kemi të forta, e vërteta është në anën tonë

Arianit Koci, avokat i ish-komandantit të Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku ka thënë se aktgjykimi i Gjykatës së Apelit, në rastin...

Turqia kalon në sistemin presidencial, edhe pa ndryshimet kushtetuese

Tashmë kryeministër i ardhshëm i Turqisë është në përgatitje të emërojë kabinetin e tij qeverisës, nuk ka dyshim se roli i tij kryesor do...

Muhaxheri: Zgjedhjet e ardhshme i fitojmë bindshëm

Kryetari i Komunës së Pejës që vije nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri, ka thënë se LDK-ja mund të qeverisë...

Lajme

Siria fajëson fuqitë e huaja për sulmet vdekjeprurëse

Qeveria e Sirisë ka thënë se Turqia, Katari dhe Arabia Saudite qëndrojnë prapa sulmeve vdekjeprurëse që kanë ndodhur të hënën në qytetet bregdetare Tartous dhe Xhableh. Agjencia shtetërore e lajmeve Sana ka thënë se sulmet janë “përshkallëzim...

Sot organizohet platforma e dialogut mes Investitorëve Evropian dhe Qeverisë së Kosovës

? Këshilli i Investitorëve Evropian, do të organizojë sot një platformë të dialogut mes Investitorëve Evropian dhe Qeverisë së Kosovës. Në një...

Sot, aksioni i madh pastrimi në 30 komuna të Kosovës

Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën”, sot organizon aksionin e madh të pastrimit të mbeturinave në 30 komuna në Kosovë, ku pritet të largohen 150 deponi ilegale në...

Rrëzimi i avionit të “EgyptAir”, faktet e hetuesve përplasen me ato të medias

Katastrofa e papritur ajrore “EgyptAir” nuk ka ngelur asgjë më shumë sesa një enigmë , ku detajet e reja që dalin turbullojnë akoma edhe më shumë skenarin e...

Supergrabitja e ATM-ve në Japoni, 14 mijë tërheqje në 3 orë

1.4 miliardë jen ose 13 milionë dollarë u vodhën nga makineritë automatike të parave apo ATM-të në Japoni. Mësohet se keqbërësit arritën të tërheqin...

Sport

Letër publike për Salihin, De Biasin dhe tifozët

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, u ka nisur një letër futbollistëve të kombëtares shqiptare në prag të pjesëmarrjes në “Francë 2016”. Letra është bërë publike dhe presidenti Duka shpreh besimin se trajneri De Biasi ka...

9 lojtarët që Mourinho do t’i largojë nga Unitedi, çfarë do të ndodh me Januzajn?

Pas shumë muajsh spekulime, Jose Mourinho brenda 48 orëve do të emërohet trajner i Manchester Unitedit. Manchester United me portugezin në bankinë, pritet të kërkojë...

Barcelona organizoi festë të madhe në ‘Camp Nou’ (Video)

Barcelona ka organizuar festë të madhe në Camp Nou për dy titujt e fituar këtë edicion. Katalanët janë shpallur kampion në La Liga e po ashtu një natë më...

Sa më fat që janë, shpëtuan pas këtij aksidenti të rëndë (Video)

Gara e Formula 3 në Austri do të kujtohet gjatë, për një aksident të tmerrshëm që ndodhi aty. Kjo përplasje ndodhi mes ngasësit Ryan dhe Peter Lee Chong. Mediet...

18 skuadrat që garojnë në Bundesligë edicionin tjetër

Është kompletuar lista me 18 skuadrat që do të garojnë në edicionin e ri në Bundesligë. Skuadra e fundit që ka siguruar pjesëmarrjen në Bundesligë për...

Showbiz

Era mahnit publikun në Paris, këndon live (VIDEO)

Era Istrefi tashmë emër i njohur edhe jashtë trojeve shqiptare. Së fundmi po qëndron në Paris të Francës ku ka qenë e ftuar në një emision dhe ka interpretuar live këngën “Bon Bon”, këngë kjo që i siguroi famën ndërkombëtare. Për...

Kjo është prezantuesja më seksi shqiptare (Foto)

Bukuria, eleganca dhe sharmi e karakterizojnë prezantuesen më seksi shqiptare, Ilda Bejlerin. Linjat e saj superseksi kanë tërhequr gjithnjë vëmendjen e opinionit, shkruan...

Kimberly Garner më seksi se kurrë më parë (Foto)

Ylli televiziv britanez, Kimberly Garner ka shfaqur këmbët e saj superseksi gjatë udhëtimit të saj në Kanë. Ajo kishte zgjedhur rivierën franceze që të kaloj pak...

Era Istrefi një artiste me shumë vlera (Foto)

Era Istrefi lindi në një familje artistësh, andaj suksesi i saj nuk është për tu habitur. Fillimisht karrierën e saj e nisi si “Underground”, për të vazhduar...

Ledri Vula: Më pëlqen të punoj me Era Istrefin, është e veçantë

Ledri Vula dhe Era Istrefi bënë “boom” me bashkëpunimin e tyre “Shumë pis”. E për këtë bashkëpunim flet vet Ledri. “Ka qenë një...

Tech/Auto

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i rezistojë cunamit, tërmeteve e stuhive. Themeluesi i Kapsulës së Mbijetesës është shprehur...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Xiaomi do të lëshojë së shpejti një avion të vetin të telekomanduar

A ka ndonjë gjë që Xiaomi nuk mund ta bëjë? Kompania kineze, e njohur për bërjen e telefonave inteligjent të lirë por shumë të fuqishëm, bën gjithashtu...

Aston Martin paraqet modelin më të ri (Foto)

Aston Martin Vanquish Zagato është ende “koncept”, por pas prezantimit që i bëhet sot në Komo të Italisë, pritet të prodhojnë shumë shpejt një...

"Google" me telefon të ri, blerësi zgjedh vetë pjesët

“Google” ka menduar se nëse shihni se parametrat e celularit po dalin mode, s’do t’iu duhet më të blini një tjetër. Pasi projekti  “Ara” i...

Indeks+

Pse disa persona i kanë sytë blu?

Nëse e keni menduar ndonjëherë se pse disa persona, kjo ndodh sepse ata kanë të njëjtin mutacion gjenetik me njeriun e parë që e ka pasur në Epokën e Gurit, rreth 7000 vite më parë. Shkencëtarët e kanë vlerësuar atë si njeriu i parë që ka pasur...

Loja me jetën (Video)

Në Mahadia të Rumanisë, një i ri ka ecur nëpër trarët e metalit që ndodhen sipër një ure, nëpër të cilën kalon treni. Flaviu Cernescu i ka ngritur...

Jeta e pasanikëve të rinj të Londrës (Foto)

Një llogari në Instagram tregon majën e ajsbergut të jetës së të rinjve më të pasur të Londrës, nga avionët privatë, te banjot me shampanjë, apo edhe...

Gjeniu indian nis universitetin në moshën 12-vjeçare

Një 12-vjeçar nga Sacramento (SHBA) sapo është pranuar në Universitetin e Kalifornisë. Është fjala për gjeniun Tanishq Abraham, i cili thotë se ka në plan të...

Këngëtarja refuzon dhuratën e fansit, goditet 20 herë me thikë

Një këngëtare e re japoneze e muzikës pop, ndodhet në gjendje kritike pasi është goditur në mënyrë të përsëritur me thikë nga një fans i fiksuar...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka bërë të ditur se janë pajtuar që, përveç tjerash, pagesat e tatimit në të ardhura për...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Borxhlinjtë e tatimeve, mbi 16 mijë biznese nuk paguajnë taksat

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në Tiranë ka përditësuar listën e subjekteve debitore me barrë siguruese dhe hipotekore nga ku rezulton se për muajin maj në të...

Ekonomia globale, G7: Rrezikohet nga “Brexit”

Nëse Mbretëria e Bashkuar do të shkëputej nga BE, pasojat do t’i vuanin jo vetëm vendet e përfshira, por edhe ekonomia globale. Kjo u paralajmërua nga ministrat e Financave...

Shëndetësi

A i dini mrekullitë e mentes, sidomos nëse jeni mbipeshë…?!

Mentja është në gjendje që të “gënjejë” trupin dhe të ndihmojë në dobësim. Ky fakt është zbuluar nga një ekip studiuesish italian të Universitetit të Padova. Ata zbuluan mekanizmat molekularë që garantojnë transformimin e yndyrës...

Pse fasulja është e mirë për shëndetin?

Edhe pse gjatë kohë përflitet se konsumi i fasules është shumë i mirë për shëndetin, sot këtij lloj ushqimi duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për...

Birra është e shëndetshme për zemrën: Ja sa duhet të pini çdo ditë

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e...

Një trup perfekt me Dr Kleanthous nga Eclat Institut de Beaute

Ditët e nxehta po ofrojn, se bashku me to edhe nevoja dhe dëshira për të shfaqur forma të përsosura trupore. Kjo është më se e mundur me trajtimet dhe produktet KLEANTHOUS e...

Birra është e shëndetshme për zemrën. Ja sa duhet të pini çdo ditë…

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e...