Ndodheni
Indeksonline / Indeks+
21:19 / E enjte, 10 Janar 2013
2 Komente
5 euro të reja

Janë të pakta, por dominuese ndryshimet e përshtatura për kartëmonedhat e reja prej 5 eurosh, që janë prezantuar sot në Frankfurt nga presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi.

Disa elementë kanë mbetur identikë, pasi kartëmonedhat e reja të euros, të serisë së quajtur "Europa", kanë të njëjtat dizenjo të serisë së parë dhe të njëjtat ngjyra dominuese.

Ndryshojnë vetëm dimensionet dhe pozicionet e dizenjove arkitektonike, madhësia e numrave dhe harta e Evropës, përderisa u desh të llogaritej edhe se nga viti 2002, të tjerë vende si Malta e Qipro kanë hyrë si pjesë e BE-së.

Pritet që kjo kartëmonedhë të hyjë në qarkullim nga 2 maji dhe në vjeshtën e këtij viti parashikohet që këto kartëmonedha të jenë më të përhapura se ato të serisë së parë.

Do të ketë të reja edhe përsa i takon prerjeve të tjera të euros, por do të hidhen në qarkullim në rend rritës, domethënë 10, 20, 50, 100, 200 e në fund 500 euro./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
  • Alban 10.01.2013 / 23:41
    nuk jom i sigurt per qaf figuren e qasaj grus po me sa po shoh esht simbol i krishter e qe esht i pa vend sepse n t ardhmen kosova turqia maqedonia bosna kur antarsohen kan shumic muslimane edhe nuk esht e drejt kjo.
  • KosoWar 10.01.2013 / 22:40
    qato 500 bile edhe 200 na KosoWart si shofim veq ata t'qeveris
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.