Aktivisti i Vetëvendosjes nga Shqipëria rikthehet në Kosovë, pi kafe në kryeqytet (Foto)

Aktivisti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, shtetasi nga Shqipëria, Arbër Zaimi dy muaj më parë ishte depërtuar nga PK-ja për në vendin e ti të lindjes, pasi i njëjti nuk posedonte leje qëndrimi të përkohshme në Kosovë. Ai ishte larguar nga territori i Kosovës më 20 marsit derisa pas dy muajsh (20 maj) i është përfunduar ndalesa. Ndërkohë, Zaimi së bashku me një femër, është parë sot teksa pinte kafe në njërin prej lokaleve...

Festa e çmendur e islandezëve pas fishkëllimës së fundit të gjyqtarit (Video)

Islanda bëri historinë duke u kualifikuar në çerekfinale të Kampionatit Evropian, pasi ka arritur të mposht 2:1 Anglinë. Për vendin që ka 330...

Parlamenti Evropian kërkon nisje sa më të shpejtë të procedurës së largimit të Britanisë

Parlamenti Evropian i ka bërë thirrje Britanisë për të filluar procesin sa më shpejtë që të jetë e mundur që të largohet nga Bashkimi ...

Ditë të mira po vijnë për Interin, Thohir premton sjelljen e këtij talenti (Video)

Erick Thohir në konferencën e kalimit të Interit në duart e ‘Suning Holding Group’, ka dhënë sinjalet e para të rikthimit të skuadrës...

Lajme

Aktivisti i Vetëvendosjes nga Shqipëria rikthehet në Kosovë, pi kafe në kryeqytet (Foto)

Aktivisti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, shtetasi nga Shqipëria, Arbër Zaimi dy muaj më parë ishte depërtuar nga PK-ja për në vendin e ti të lindjes, pasi i njëjti nuk posedonte leje qëndrimi të përkohshme në Kosovë. Ai ishte larguar nga territori i...

Haradinaj: Përjetësisht krenar me veprën e Myrvete e Enver Maksutaj (Foto)

Në fshatin Orroberdë të komunës së Istogut, sot është zbuluar pllaka përkujtimore për dy dëshorët e kombit , Myrvete e Enver Maksutaj. Deputeti i Aleancës...

Thaçi në Panama: Presim njohje të reja (Foto)

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Panama sot është takuar me krerë të lartë të shteteve tjera. Në këto takime Thaçi ka lobuar tek...

Vetura godet në 'zebra' nënën me fëmijë (Foto)

Një aksident ka ndodhur në rrugën “Agim Ramadani”, shumë afër qendrës së kryeqytetit. Një grua me fëmijën e saj në karrocë, sipas...

Shoqëria civile kërkon hetime të përshpejtuara për vdekjen e dy fëmijëve në Kolovicë

Organizata të shoqërisë civile kanë reaguar pas vdekjes së dy fëmijëve në Kolovicë të Prishtinës, të cilët humbën jetën pasi ranë në...

Sport

Festa e çmendur e islandezëve pas fishkëllimës së fundit të gjyqtarit (Video)

Islanda bëri historinë duke u kualifikuar në çerekfinale të Kampionatit Evropian, pasi ka arritur të mposht 2:1 Anglinë. Për vendin që ka 330 mijë banorë, ky është suksesi më i madh në histori të përfaqësueses. Kjo fitore ka gëzuar pamasë...

Low i ka idetë e qarta se si mposhtet Italia

Trajneri i Gjermanisë i ka idetë e qarta se si mund të mposhtë Italinë në çerekfinale të Kampionatit Evropian. Italia pasi kaloi Spanjën duke e mundur 2:0, tani do...

Ditë të mira po vijnë për Interin, Thohir premton sjelljen e këtij talenti (Video)

Erick Thohir në konferencën e kalimit të Interit në duart e ‘Suning Holding Group’, ka dhënë sinjalet e para të rikthimit të skuadrës zikaltër në nivele...

Interi zyrtarisht në duart e ‘Suning Holding Group’, premtohet kthimi i Interit të madh

Është finalizuar marrëveshja për kalimin e aksioneve të skuadrës së Interit në ‘Suning Holding Group’. Kompania kineze sot ka qëndruar në Milano, ku edhe...

Kush është Sadio Mane, lojtari për të cilin Liverpooli pagoi 35 milionë euro (Video)

Liverpooli ka hapur arkat e klubit për të paguar 35 milionë euro për sulmuesin Sadio Mane, që edicionin e fundit ka veshur fanellën e Southamtonit. Po kush është Sadio...

Showbiz

Kjo është kosovarja që i bën konkurrencë reperëve shqiptarë (Video)

Eli Qorri është një artiste e re në skenën muzikore shqipe, por, që me disa ‘Cover’ të publikuar, ajo ka dëshmuar talentin e saj në rep. Kështu, duke u renditur si reperet e pakta të gjinisë femërore në industrinë e muzikës shqipe, Eli u bën...

Era pozon për ‘V Magazine’ (Foto)

Këngëtarja Era Istrefi siç duket nuk do të ndaloj me sukseset e saj. Pas përformancës spektakulare në New York  në ‘Gat Pride’ ajo tashmë do...

Affleck akuzon J.Lo për krizën në karrierë

Ben Affleck vazhdon të rikujtojë Jennifer Lopez. Çifti ishte në lidhje për 18 muaj gjatë viteve 2002-2004 dhe pritej që të martoheshin, mirëpo u ndanë. Aktori ka...

Elita apo Dhurata? (Foto)

Elita Rudi dhe këngëtarja Dhurata Dora në disa fotografi të hedhura në rrjetet sociale, po shihen shumë të ngjashme njëra me tjetrën. Kjo ngjashmëri ka ardhur...

Ledri me fotoset të ri? (Foto)

Reperi Ledri Vula krahas projekteve që po i realizon për verë, ai duket se do t’i bëj edhe disa foto të reja. Ky supozim ka ardhur nga një fotografi që reperi e ka postuar...

Tech/Auto

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të nisin më 30 Qershor. Celulari i krijuar nga kompania indiane "Ringing Bell" ka ekran 4 inç, kamera 8 MP dhe...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Indeks+

"Shikim vrasës"! (Foto)

Një tifoz i ri basketbolli është filmuar teksa po jepte një shikim“vdekjeprurës”, gjatë ndjekjes së ndeshjes të College World Series në Omaha, Nebraska mbrëmjen e së shtunës. Ai ishte duke parë ndeshjen midis Costal CarolinaChansticleers dhe TCU Frogs kur papritur vuri...

"Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini" (Foto)

Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të...

Vajza 29 kg që kishte vetëm 48 orë jetë shpëton mrekullisht (Foto)

Adoleshentja anoreksike peshonte 29 kilogramë dhe i thanë se kishte vetëm 48 orë jetë, por ajo shpëtoi nga sëmundja mrekullisht. Ajo ka shpërndarë disa foto në...

Momenti kur hajni i pashpirt i vjedh paratë gruas 91-vjeçe para bankomatit (Video)

Thonë se duhet të kemi kujdesshëm sa herë që tërheqim të holla nga bankomatët, dhe këtë gjë më së miri e dëshmon një video e postuar së...

I hodhën gabimisht në llogari 123 milionë dollarë, ja si veproi

Një australian rreth të tridhjetave ka shkuar të tërheqë para nga banka dhe ka gjetur në llogarinë e tij një shifër të pabesueshme. Metju Piers kishte në llogari...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast funta britanike ka shënuar ulje të re në 31 vjetët e fundit, megjithë sigurimet e qeverisë se...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Shëndetësi

Nëse i vëreni këto ndryshime në urinë, duhet të reagoni menjëherë!

Gjendja e urinës tregon shumë për shëndetin tonë, kështu që është shumë e rëndësishme që këto ndryshime të zbulohen në kohë, transmeton Femina.al Urinë e turbullt Diagnoza: infeksion bakterial, veçanërisht në qoftë se mban erë...

Provoni çajin nga shalqiri, i sjell shëndet veshkave

Është e njohur se farat nga shalqiri ia rekomandonte personave të cilat kishin probleme me veshkët dhe gurë në veshka. Çaji nga farat e shalqirit është shumë i...

Ja çfarë veprimesh dëmtojnë veshkat

Çdo ditë veshkat filtrojnë disa litra urinë, mbetje dhe lëngjet e tepërta për të parandaluar mbeturinat në gjak. Veshkat e mbajnë nivelin e elektrolitit të...

Ja si të eleminoni “barkun e varur” në pjesën e poshtme

Kur bëhet fjalë për rënie në peshë, e para që ju duhet të keni është vullneti i fortë për ta arritur atë gjë dhe më pas kombinimi i...

Stres nga puna? Ja ushqimet që mund t’ju qetësojnë nervat

Sipas një studimi të fundit italian, një në katër njerëz janë të stresuar prej punës që bëjnë. Por në qoftë se në frontin e punës nuk...