Vetëvendosje i kundërpërgjigjet Mustafës për Demarkacionin

Mbrëmë kryeministri i Kosovës, Isa Musafa ka përsëritur se Kosova duhet që ta bëj shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, kusht ky sipas tij, i vendosur nga Bashkimi Evropian që qytetarët të lëvizin pa viza. Mustafa në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se nëse nuk bëhet demarkacioni Kosova do të humb shansin për të lëvizur pa viza dhe se ekziston rreziku që vendi të futet në një cikël ku individët mund të shkaktojnë incidente...

Deliu-Kodra ia rikujton Mustafës premtimin për gratë, i thotë se nuk e mbajti fjalën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa gjatë fushatës zgjedhore kishte premtuar se në kabinetin e tij qeveritar do të ketë më shumë femra,...

Korrik i nxehtë i Chelseat, i largoi sot tre futbollistë të njohur (Foto)

Data 1 korrik për Chelsean ka qenë përshëndetëse me tre futbollistë të saj. Nga skuadra sot janë larguar Falcao, Pato dhe Amelia.  Në faqen...

1 korrik i "bereqetshëm", i vije superblerja Manchester Cityt (Video)

Pep Guardiolës i ka ardhur sot në skuadër blerja e radhës te Manchester City, bashkëvendasi i tij, Nolito.  Ylli spanjoll ka nënshkruar kontratë 4...

Lajme

Erdogan-Rama përurojnë “gjerdanin” e Gjirit të Izmitit

Ura Osmangazi, e cila cilësohet si "gjerdani" i Gjirit të Izmitit dhe është një prej "projekteve gjigante" të kryera në fushën e transportit në kuadër të objektivave 2023 të Turqisë, u përurua me ceremoni pasditen e të enjtes. Në...

Rezultatet e regjistrimit shkaktojnë tërmet në Bosnje dhe Hercegovinë

Tensionet janë në rritje në Bosnje dhe Hercegovinë për shkak të rezultateve të regjistrimit të parë të popullsisë prejse ka përfunduar lufta në...

Jabllanoviçi fyen dëshmorët e kombit! Qeveria jonë e “vogël” përball tij dhe serbëve në Kosovë!

“Natyrisht që është fyese dhe provokative paraqitja e tij në Koshare, megjithatë besoj unë, se ne nuk duhet me ra në ndikimin e tij, sepse ketë e dëshiron...

Ndikimi i MSA-së në rritje të eksportit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë sot tryezë, në të cilën do të diskutohet për mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes...

Sezoni turistik, zyrtarët e Policisë së Kosovës nga sot në Shqipëri

Zyrtarët e parë policorë të Policisë së Kosovës, sot do të udhëtojnë për në Shqipëri, me që rast do të bëhet organizimi i shërbimeve...

Sport

1 korrik i "bereqetshëm", i vije superblerja Manchester Cityt (Video)

Pep Guardiolës i ka ardhur sot në skuadër blerja e radhës te Manchester City, bashkëvendasi i tij, Nolito.  Ylli spanjoll ka nënshkruar kontratë 4 vjeçare me Cityn duke u larguar pas tri edicionesh të suksesshme te Celta Vigo.  Transferimi i Nolitos thuhet se ka kushtuar 18...

Korrik i nxehtë i Chelseat, i largoi sot tre futbollistë të njohur (Foto)

Data 1 korrik për Chelsean ka qenë përshëndetëse me tre futbollistë të saj. Nga skuadra sot janë larguar Falcao, Pato dhe Amelia.  Në faqen zyrtare të...

Neymar i jep fund çdo dileme me këtë postim (Foto)

Ylli brazilian, Neymar e ka mbyllur dilemën për të ardhmen e tij.  Një ditë pas deklaratës të Bartomeut që tha se Neymar do të vazhdojë edhe 5 vite me...

Arbeloa pranë kalimit te gjiganti italian

Alvaro Arbeloa pritet të vazhdojë karrierën në Serie A pasi i ka përfunduar kontrata me Real Madridin. Mbrojtësi spanjoll është pranë kalimit te Milano.  Montella po...

Guardiola nuk ndalet me blerje, e blen një "thesar" evropian (Video)

ESPN e ka bërë publike marrëveshjen e radhës të Pep Guardiolës në tregun e transfereve. Oleksandr Zinchenko do të jetë transferimi i radhës i Manchester...

Showbiz

E tepron Kate Hudson, një foto krejt nudo e poston (Foto)

Kate Hudson mban dietë të rreptë dhe stërvitet shumë për të mbajtur trupin në formë. Për këtë arsye ajo nuk ka frikë t’i tregojë hapur botës fizikun e saj.  37-vjeçarja ka publikuar në profilin e saj në “Instagram” një foto...

I ndodhi kjo edhe vajzës së Obamas (Foto)

Michelle Obama bashkë me dy vajzat e saj kanë kaluar një moment të sikletshëm teksa zbrisnin nga avioni në aeroportin e Madridit. Edhe pse Zonja e Parë e Amerikës u mundua...

Klipi i ri i Rihannas, në një "tjetër" planet (Video)

Rihanna ka bërë histori si artistja e parë që ka bërë premierën e videos të saj në IMAX. Nëpërmjet videos historike ajo ka promovuar këngën e re...

Çiljeta më në fund shfaq gjoksin pas operimit (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga i është nënshtruar ndërhyjrjeve estetike me qëllim të zvogëlimit të gjoksit të saj bombastik. Ajo...

Ja se si dukej Kylie Mingoue (Foto)

Këngëtarja e njohur, Kylie Minogue ka qenë e ftuara e nderit në premierën “Absolutely Fabulous” në “Leicester Square’s Odeon Cinema”. Në shoqëri...

Tech/Auto

Volkswagen në telashe

?Nëse po përpiqeni të gjeni vendin perfekt të punës, nuk ka dyshim që është kompania gjermane Volkswagen, e cila pavarësisht telasheve që po heq, nuk ka ndërmend të lërë pa paguar shefat e saj. Pikërisht kështu, pasi kompania ka vendosur që të paguajë...

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për...

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Indeks+

Ajo tha “PO”, ja fotoja e shpallje së fejesës (Foto)

Tashmë është bërë trend që njerëzit të postojnë foto të ndryshme të jetës së tyre në momente të veçanta, në rrjetet sociale. Kështu, edhe një çift amerikan ka vendosur që foton e shpalljes së fejesës së tyre ta postonin...

Shkenca e gjuajtjes nga pika e bardhë e 11-metërshit

Shkencëtarët analizuan më shumë se 200 penallti të ekzekutuara në disa kampionate të ndryshme si Liga e Kampioneve, Kupa e Afrikës dhe Kupa e UEFA, duke vënë re se...

Megjithatë femrat tradhtare nuk dëshirojnë të ndahen nga bashkëshortët aktualë!

Shumë femra po tundohen prej netëve pasionante, por terrorizohen ndaj mendimit për t’u divorcuar nga bashkëshortët e tyre. Pra, ato që tradhtojnë partnerët e bëjnë...

A e dini përse “arkat e kursimit” janë në formë derrkuci?

Përse forma më klasike e një “arke” kursimi paraqet një derrkuc? Ky është një kuriozitet i cili më së miri mund të bëhet pjesë e...

Aksidentet ajrore, të vërteta interesante rreth tyre

Avionët, në ditët e sotme, janë mjete transporti shumë të sigurta, por mundësia për të ndodhur një aksident nuk përjashtohet. Për këtë arsye më...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

Ndikimi i MSA-së në rritje të eksportit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë sot tryezë, në të cilën do të diskutohet për mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit për rritje të eksportit, në kuadër të sektorit të teknologjisë...

UNDP dhe MPMS ndajnë grante të vetë-punësimit në Mitrovicë

 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) do të ndajnë 39 grante përfituesve të programit të...

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

Shëndetësi

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e shpejtë dhe normale, transmeton Telegrafi. Më poshtë e keni versionin normal, pasi që versioni i shpejt...

Sheqeri, rrezik varësie si kokaina

Sheqeri është kokaina e re. Kështu është cilësuar nga ekspertët, sipas të cilëve, varësia që krijojnë njerëzit ndaj sheqerit, është e...

Këto tri pije shkatërrojnë thartirën në lukth: Harroni ilaçet dhe mjekun!

Këto mëlmesa me siguri i keni në shtëpinë tuaj, por nuk e dini që bëjnë mrekulli kundër thartirës në lukth.Nëse shpesh vuani nga thartira në lukth, nuk...

Recetat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat

Ja si të shpëtoni nga gurët në veshka dhe infeksionet urinare me disa mënyra 100% natyrale Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar, sidomos gratë, për...

Ja cilat janë përfitime shtesë nga stërvitjet

Shumica e njerëzve stërviten për arsye se dëshirojnë të kenë muskuj më të formuar dhe vijë më të bukur trupore mirëpo shumë pak njerëz e...