Serbia deshi ta helmonte tokën e Kosovës me 30 mijë fidane të sëmura të mjedrës

Javën e kaluar Agjencia e Ushtrimit dhe Veterinarisë së Kosovës (AUV), respektivisht Inspektorati Finosanitar ka asgjësuar në Podujevë më shumë se 29 mijë e 600 fidanë të mjedrës, të cilat ishin importuar nga Serbia dhe ishin destinuar të shiten në tregun e Kosovës. AUV kishte thënë se asgjësimi i mjedrave u bë me arsyetimin se ishin të infektuara me sëmundjen e kancerit të rrënjës, transmeton Indeksonline. Zëdhënësi i Agjencisë së...

Independent: Kosova e pesta në botë që i ka kontribuar ISIS-it (Foto)

Sipas një statistike për vitin 2015 të nxjerrë nga Independent për vendet në botë nga kanë shkuar më së shumti të luftojnë...

Detaje dhe fotografi ekskluzive nga klipi i Robert Berishës (Foto)

Robert Berisha tashmë ka përfunduar incizimin e këngës së tij të parë dhe ka dy ditë që kanë filluar xhirimet e klipit. E detaje ekskluzive nga ky...

Premton Ronaldo: Të shtunën do të jem në ditën time më të mirë

Cristiano Ronaldo ka premtuar se do të jetë në ditën më të mirë në ndeshjen finale të së shtunës, kur Reali takohet me Atleticon në...

Lajme

Lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, problematike

Autoritetet në Prishtinë thonë se sundimi i ligjit dhe rendit në Kosovë do të vazhdojë të mbetet një prej sfidave më të mëdha të Kosovës, edhe pas procesit të liberalizimit të vizave. Ata thonë se e kanë ngritur nivelin e luftës kundër korrupsionit...

Serbia deshi ta helmonte tokën e Kosovës me 30 mijë fidane të sëmura të mjedrës

Javën e kaluar Agjencia e Ushtrimit dhe Veterinarisë së Kosovës (AUV), respektivisht Inspektorati Finosanitar ka asgjësuar në Podujevë më shumë se 29 mijë e 600...

KES diskuton për Ligjin për të huajt dhe përcaktimin e kuotave për dhënien e lejes së punës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka kryesuar sot takimin e radhës së Këshillit Ekonomik Social, gjatë të cilit u diskutua për Ligjin e Punës, Ligjin...

Në Prishtinë u mbajtë samiti “Përballjet e Qytetërimeve”

Në Prishtinë prej datës  19 deri 23 Maj është mbajtur samiti i parë me temën “Përplasjet e Qytetërimeve”. Në këtë samit prezentë...

Suspendohet Rexhep Osmani pas ngacmimit të studentes

Rexhep Osmani, ish Ministri i Arsimit dhe profesori i Fakultetit të Edukimit, është suspenduar nga rektori Marjan Dema pas raportimit se ai kishte ngacmuar seksualisht një studente të...

Sport

Pas 12 vitesh te Shakhtari, i madhi Luscescu merr drejtimin e klubit rus

Mircea Luscescu është trajner i ri i Zenit St Petersburg. Klubi i njohur rus ka njoftuar se ka angazhuar për trajner rumunin që së fundi ka drejtuar Shakhtar Donstekun. Luscescu ka drejtuar drejt sukseseve të mëdha për 12 vite Shakhtarin, ndërsa në karrierën e tij ka qenë edhe trajner...

Zyrtarizohet miqësorja me Barcelonën, Suarezi kundër Liverpoolit (Foto)

Liverpooli do të përballet me Barcelonën më 6 gusht në ‘Wembely’, në kuadër të ‘Internationl Champions Cup’. Lajmi është bërë i...

Premton Ronaldo: Të shtunën do të jem në ditën time më të mirë

Cristiano Ronaldo ka premtuar se do të jetë në ditën më të mirë në ndeshjen finale të së shtunës, kur Reali takohet me Atleticon në ‘San Siro’...

Trajneri i Zvicrës flet edhe një herë për përballjen me Shqipërinë

Trajneri i skuadrës së Zvicrës, Vladimir Petkoviq e ka pranuar se Kombëtarja shqiptare është skuadër e vështirë për tu mposhtur. Vladimir Petkoviq, trajneri i...

Lorik Cana zyrtarizon të ardhmen, shumë larg Francës

Ka zgjatur vetëm një vit aventura e Lorik Canës në Francë të Nantes. Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare ka njoftuar largimin e tij, teksa ka zbuluar edhe të ardhmen, ku...

Showbiz

“Tenderi”, filmi që konverton një njeri të thjeshtë në vrasës

Një shofer taksie i cili është vrasës me pagese, shfrytëzon natën që të punojë punën e tij. Ai merret me bartjen e drogës, merret me prostitucion duke mos e lënë anash edhe vrasjen, ndërsa gjatë ditës është thjeshtë shofer taksie. Ky është pak...

Eleganca, gjë e lindur për Argjentina Ramosajn (Foto)

Argjentina Ramosaj përpos zëri fantastik që ka, ajo ka edhe diçka tjetër shumë të veçantë. Argjentina është ndër të rrallat femra të...

Publikohet trileri i klipit të këngës ‘Bla Bla Bla’ të Trim Jetullahut (Video)

Këngëtari Trim Jetullahu është duke ardhur me projektin e tij ri. Fjala është për projektin muzikor ‘Bla Bla Bla’ i cili tashmë ka përfunduar dhe...

Alban Skenderaj zbulon dhuratat e veçanta që mori nga fansat e tij (Foto)

Alban Skenderaj është një ndër këngëtarët më të dashur shqiptarë. Talenti i tij i mrekullueshëm ka arritur që t’i mundësojë atij të...

A ka bërë Adelina Berisha operacione plastike? (Video)

Këngëtarja Adelina Berisha, e ftuar në emisionin Bizz në Tribuna Channel, ka folur për projektin e saj të ri “Love it”, i cili është publikuar para disa...

Tech/Auto

Samsung Galaxy S7 prezantohet më 10 qershor (Foto)

Samsung së fundmi ka publikuar detajet e versionit Active të Galaxy S7. Telefoni do të vijë me ekranin 5.1-inç QHD Super AMOLED, procesor Snapdragon 820, 4GB RAM, 32GB hapësirë të brendshme dhe sistem operativ Android 6.0 Marshmalloë. Gjithashtu pritet që të ketë bateri të...

Bastiset zyra e gjigantit Google në Paris

Zyrtarët e financave në Francë kanë bastisur zyrat e gjigantit amerikan të internetit, Google, në Paris. Bastisja thuhet se është pjesë e një hetimi për mashtrim...

Mbroni të dhënat e bisedave tuaja nga hakerat me aplikacionet Confid dhe Dstrux

Ofruesit e shërbimeve të e-mail-it, mesazheve, chatit apo aplikacioneve të ngjashme pëpiqen të na thonë se jemi duke komunikuar privatisht por kohët e fundit sulme të ndryshme nga...

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Indeks+

Gjeniu 12-vjeçar nis universitetin (Foto)

Në Universitetin e Kalifornisë, është pranuar studenti më i ri, ai është vetëm 12-vjeç dhe është nga Sacramento (SHBA). Gjeniu Tanishq Abraham, thotë se ka në plan të studiojë inxhinieri biomjekësore dhe të marrë titullin doktor sapo të mbushë 18...

Fotot më qesharake të fëmijëve në gjumë (Foto)

Fëmijët janë shumicën e kohës plot energji, por kur lodhen, “dorëzohen” menjëherë. Ata mund t’i zërë gjumi në çdo vend dhe në...

Japonia në vitin 1908, para se të modernizohej (Foto)

Këto imazhe të rralla tregojnë jetën në Japoni në vitin 1908, para fillimit të industrializimit dhe të dy Luftërave Botërore. Fotografitë janë nga një...

Tunel brenda shpellës, ja çfarë zbulohet (Foto)

Jean-Marie Chauvet ka bërë një zbulim të habitshëm, brenda një shpelle në jug të Francës. Gjatë një studimi të tij arriti që në vitin 1994 të...

Gabimet që nuk duhet t’i bëni kurrë në Instagram

Instagrami, një nga rrjetet sociale me rritjen më të shpejtë, është bërë një platformë e rëndësishme për individët dhe bizneset që...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

IPKO lanson “Hej Teen”, e zgjeron komunitetin edhe për tinejxherët më të rinj

Si platforma e parë dhe më e madhe për të rinj, në shtetin më të ri të Evropës , Hej tani është zgjeruar përtej limitit të moshës 16-28 vjeç, për t’ua bërë të mundur edhe tinejxherëve më të rinj të përfitojnë nga...

Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë

Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë. Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do...

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Shëndetësi

Pse duhet të hani çamçakëz

Çamçakazi ka një rol të rëndësishëm në shendetin tonë. Studimet kanë treguar se një numër i madh të mirash vjen nga përtypja e një çamçakëzi. Disa nga përfitimet e marra nga përtypja e çamçakazit janë; I ul nivelet e...

Si të eleminoni të gërhiturën

E gërhitura është një fenomen i bezdishëm te disa persona. Kjo është një veprim i pakontrolluar që bëhet nga vetë personat që e mbartin këtë...

Qelizat e miut afrikan, armë kundër tumorit (Foto)

Shkencëtarët japonezë kanë vërejtur që minjtë qerosë afrikanë janë shumë të rrallë dhe nuk sëmuren nga kanceri. Kafsha e verbër dhe pa qime do...

Shtatë ushqimet që ju bëjnë edhe më shumë të uritur

Mendoni se ngrënia e ushqimeve do e kënaq urinë tuaj, mendoni sërish! Disa ushqime në fakt ju bëjnë më tepër të uritur. Ja disa prej tyre: Fast food Shumica e...

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni pak kripë

Sipas një studimi më të fundit rezulton se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që thuhet se një dietë me sasi...