12:29 / E Premte, 13 Prill 2018

A mund të ndihmojë dieta vegane për humbje në peshë?

Dietat vegane janë krejtësisht të bazuara në bimë, që do të thotë se ato nuk përfshijnë mish, vezë ose produkte të qumështit. Shumë ushqime me bazë shtazore janë të larta në yndyrë dhe kalori, kështu që eliminimi i tyre mund të ndihmojë disa njerëz të humbasin peshë.

Një dietë vegane përbëhet nga ushqime me bazë bimore dhe është e njohur për përfitimet e mundshme shëndetësore, transmeton Indeksonline.

Hulumtimet kanë zbuluar se njerëzit që ndjekin një dietë vegane kanë tendencë të kenë peshë më të vogël trupore. Kjo mund të nënkuptojë që një dietë vegane ndihmon në humbjen e peshës.

Një studim i vitit 2016 krahasoi humbjen e peshës përgjatë 6 muajve në mesin e njerëzve që ndoqën dietat vegane apo edhe vegjetarianë. Si rrjedhojë, ata ulën edhe konsumimin e yndyrave të ngopura./Indeksonline/

Temat: