13:48 / E Hënë, 16 Prill 2018

Dieta mesdhetare nuk ndikon vetëm për zemër, por edhe në mëlçi

Një dietë mesdhetare nuk është e mirë vetëm për zemrën- ajo gjithashtu kontribuon në shëndetin e mëlçisë, sugjeron një studim.

Miratimi i dietës, i ngarkuar me fruta të ndryshme dhe ato vegjetariane, kokrra, vaj ulliri dhe peshk, ul rrezikun e hospitalizimit të pacientëve që vuajnë nga mëlçia.

Gjendja vdekjeprurëse nga kjo sëmundje e mëlçisë të shkaktuar nga dëmtimet afatgjate, vret miliona njerëz në botë çdo vit, tregojnë shifrat.

Kërkimi i ri nga Universiteti i Commonwealthit të Virxhinias, sugjeron që pas një diete mesdhetare mund të nxisin rezultatin e pacientëve me cirrozë./Indeksonline/