18:00 / E Mërkurë, 16 Maj 2018

Ekipet e urgjencës në Gjermani pajisen me BMW dhe MINI [Foto]

BMW Group po shfaq një gamë të gjerë të automjeteve të saj të hartuara për ekipet e shpëtimit, departamentin e zjarrfikësve, mjekët emergjentë dhe forcat e policisë, në panairin special të tregtisë RETTmobil 2018, mbajtur në Fulda të Gjermanisë nga 16-18 maj 2018.

RETTmobil, e cila është në sezonin e 18-të, është një ekspozitë e shquar evropiane për shërbimet emergjente dhe BMW Group, po e përdor këtë vend për të prezantuar gjashtë automjete me qëllim të veçantë nën markat BMW, BMW Motorrad dhe MINI.

Dy prej tyre do të jenë variantet e ri të BMW X3 xDrive20d, transmeton IndeksOnline. Një në “automjetin e komandës së shërbimit të zjarrit” me tabela me ngjyrë të verdhë fluoreshente dhe me ton të pasur të kuq RAL 3000, me mbishkrimin “Zjarri” në të gjitha anët. Ajo vjen e pajisur me ngjyra të kaltër LED përpara, antenë dixhitale të radios për GPS etj .

Pastaj ka një tjetër projektuar për mjekët e urgjencës. Ajo mban ngjyra të ndritshme RAL 3026 me shkronja “Emergency Ambulance” dhe vjen e pajisur me një mbulesë të lëvizshme omnidirecionale dhe dy sinjale të kaltërta në pjesën e përparme dhe të pasme.

Pika kryesore e skuadrës, megjithatë, është Mini Cooper, e veshur si një makinë policie me ngjyra të spërkatura. Mini-t tashmë janë në përdorim nga departamentet e ndryshme të policisë në të gjithë Gjermaninë. Makina është mundësuar nga një motor me 228 kuaj fuqi i shoqëruar me një transmetim Steptronic Sport. BMW Group thotë se “modeli më i fuqishëm është i pajisur në mënyrë ideale për të hyrë në vendin e ardhshëm të operacionit sa më shpejtë të jetë e mundur”. /IndeksOnline/