10:13 / E Premte, 13 Prill 2018

Epilepsia rrit rrezikun e vdekjes së panatyrshme, zbulojnë studimet

Njerëzit që kanë epilepsi mund të jenë në rrezik më të madh të vdekjes nga shkaqe të panatyrshme siç janë aksidentet dhe vetëvrasjet. Kjo është gjetja e një studimi të ri të raportuar kohët e fundit në ‘JAMA Neurology’.

Shkencëtarët kanë lidhur epilepsi me një rrezik në rritje të vdekjes së panatyrshme.

Epilepsia, një çrregullim neurologjik, është i shënjuar nga konfiskimet e përsëritura dhe spontane, të cilat janë periudha të aktivitetit abnormal të trurit.

Një person diagnostikohet me epilepsi nëse përjeton të paktën dy konfiskime të tilla. Gjatësia e krizave ndryshon nga personi në person, dhe ata mund të zgjasin diku nga disa sekonda deri në disa minuta, transmeton Indeksonline.

Hulumtimet e mëparshme kanë zbuluar se njerëzit me epilepsi janë në rrezik më të madh të vdekjes së parakohshme./Indeksonline/

Temat: