20:58 / E enjte, 12 Tetor 2017

Ky është sekreti për të fjetur më mirë, djegur më shumë yndyrë dhe rritur energjinë

Ky është sekreti për të fjetur më mirë, djegur më shumë yndyrë dhe rritur energjinë

Mjalti është burim ushqimor i bletës dhe përmban pothuajse 80% sheqer natyror, 18% ujë dhe 2% vitamina e proteina. Ai është padyshim një nga përbërësit më të shijshëm dhe më me shumë përfitime shëndetësore.

Përfitimet që do të keni nëse filloni ta konsumoni
Ju shton energjinë
Mjalti është një burim energjie para dhe pas stërvitjes për atletët. Ai përmirëson fuqinë dhe shpejtësinë, ndaj mundohuni të hani nga një lugë para aktivitetit fizik ose thjeshtë nëse dëshironi të shtoni energjitë tuaja.

Zvogëlon presionin e gjakut 

Mjalti përmban një lloj karbohidrati të njohur si oligosakarid, i cili dyfishohet si një antioksidant. Ai shërben si një mekanizëm i mrekullueshëm për zvogëlimin e presionit të gjakut, në rast se vuani nga presioni i lartë i gjakut.

Lehtëson të përzierat

Kombinimi i mjaltit me limon, mund t'ju ndihmojë të lehtësoni përzierjen. Shumë gra shtatzëna që vuajnë nga të përzierat ndjekin këtë procedurë. Limoni pastron toksinat nga stomaku dhe me ndihmën e mjaltit ju mundëson lehtësimin.

Trajton kollën

Konsumimi i 2 lugëve mjaltë 30 minuta para se të shkoni në shtrat mund t'ju ndihmojë në zbutjen e kollës.

Përmirëson gjumin

Konsumoni pak mjaltë para se të flini dhe kjo do t’ju ndihmojë të keni një gjumë më të qetë gjatë natës.

Trajton zbokthin

Fërkoni mjaltin e holluar me ujë të ngrohtë në kokën tuaj dhe lejeni të qëndrojë për 3 orë.
Përsëriteni këtë procedurë disa herë në muaj derisa zbokthi t’ju zhduket.

Djeg dhjamin e tepërt

Konsumimi një lugë mjaltë para se të shkoni në shtrat mund t’ju ndihmojë në dhjamin e tepërt pasi përshpejton metabolizmin dhe zvogëlon hormonet e stresit gjatë gjumit. Ju mund ta kombinoni atë me kanellë për të bërë një çaj detoksifikimi. 

Lexo të tjera