23:22 / E diel, 20 Gusht 2017

Ja si mund ta shikoni nesër eklipsin nëse nuk keni syze (Foto)

Ja si mund ta shikoni nesër eklipsin nëse nuk keni syze (Foto)

Eklipsi hënor është një fenomen i rrallë dhe interesant për t’u parë.

Mirëpo, po të mos keni syze të posaçme ju nuk arrini dot të shikoni këtë fenomen, pasi në këtë mënyrë ju mund të dëmtoni seriozisht sytë.

Mirëpo, një gjë të tillë ju mund ta bëni edhe pa syze. Krejt çka ju nevojitet është një rëntgen, shkruan Indeksonline.

Nëse ju vet keni një rëntgen në shtëpi, apo ndonjë i afërt i juaji ka një të tillë, atëherë ju mund ta merrni atë dhe ta prisni me gërshërë dhe në këtë mënyrë ju mund të shikoni në drejtim të qiellit kur hëna zë diellin.

Në këtë mënyrë ju do i mbroni sytë e juaj nga dëmtimi, pasi rëntgeni ndal rrezet e diellit./Indeksonline/

Lexo të tjera