18:03 / E shtune, 12 Gusht 2017

Këto gjëra që nuk duhet kurrë t'i ndani me të tjerët (Foto)

Këto gjëra që nuk duhet kurrë t'i ndani me të tjerët (Foto)

Ndoshta ju ka ndodhur shpeshherë që të përdorni të njëjtat gjëra me shoqet apo miqtë tuaj.

Por ama duhet të bëni kujdes se cilat gjëra përdorni bashkë me të tjerët.

Kjo sepse shpeshherë duke ndarë disa gjëra që në dukje janë të papërfillshme ju mund të merrni apo të transmetoni bakterie apo sëmundje të ndryshme.

Albeu sjell për ju në galerinë më lart disa prej tyre. 

Buzëkuqin tuaj nuk duhet te lini kurrsesi njeri tjeter ta perdore sepse mund te kaloni semundje si herpesi apo mikrobe te tjera.

Kufjet, Kurre nuk duhet te lini dike tju perdore kufjet sepse ne fakt secili prej nesh ka nje zone bakteriale te vecante ne vesh dhe perzierja me ate te dikujt tjeter mund te shkaktoje infeksion.

Bigudinat ose skufjet me te cilat beni kaçurrelat. Gjate kohes qe ju mund te beni kacurrela aty mblidhen shume bakterie dhe sduhet kurrsesi te perdorni te dikujt tjeter.

Deodoranti. Nese ka dicka qe nuk duhet bere kurrsesi sepse nuk eshte as etike eshte te perdoresh deodorantine edikujt. gjtihsecili prej nesh ka nje arome te veten e cila nuk duhet miksuar me ate te tjereve sepse shkakton semundje.

Peshqiri. Qellimi kryesor i nje peshqiri eshte qe te thithe lageshtiren. Por ama nje peshqir i lagur eshte ambienti perfekt per shumimin e bakterieve.

Piskatorja. Ndoshta duhet te merrni parasysh qe perdorimi nga dikush tjeter mund te shkaktoje semundje.

Nese keni kremra per fytyren apo maska qe i pergatisni per veten tuaj, beni kujdes te mos i ndani me te tjeret. Mikrobet e fytyres dhe lekuree se personit tjter do bien en kremin tuaj dhe asgje e mire nuk do vije prej kesaj.

Pandoflat qe perdorni per brenda shtepise duhet te jene tuajat vetjake. Nuk mund te vishni ato te dikujt tjeter sepse shkakton infeksione ne kembet tuaja.

Lexo të tjera