12:49 / E enjte, 14 Shtator 2017

Kosovari që u shndërrua në hero për amerikanët në Houston (Foto)

Kosovari që u shndërrua në hero për amerikanët në Houston (Foto)

Ky është Raz Halili, 31 vjeçar i cili fitoi titullin “shpëtimtari”, për kontributin e tij në shpëtimin e njerëzve që dha pas stuhisë Harvey, që e goditi qytetin Houston.

Mediat e huaja shkruajnë për shqiptarin 31 vjeçar, se si ai pas përmbytjeve nga ngritja e nivelit të ujit në Houston,  me varkën e tij shpetoi shumë persona duke i evakuuar nga zonat e përmbytura, shkruan Indeksonline.

Raz Halili, është banor i Teksasit, doli vullnetar që të shpëtoj jetë pas zonave të përmbytura nga uji që shkaktoi uragani Harvey.

Një banore e Teksasit, shkroi emrin Ariel Marine në Facebook, fillimisht ndau fotot virale të Halilit në një kërkim për ta gjetur atë.

“Jam i dashuruar në ty MAN!!!” shkroi me hashtang vajza e cila ishte shpëtuar nga shqiptari.

Halili i tha Daily Mail se ai besonte se vajza pa të mirën në punën e tij dhe u përpoq të bënte.

Halili i lindur në Teksas tha se ai dhe kushëriri i tij, Gezimi nisën të ndihmonin me shpëtimin e njerëzve nga uji në atë kohë duke përdorur kamionë frigoriferë nga puna e tyre, si dhe anijet e tyre.

"Më e keqja e shkatërrimit që pamë ishte në zonën Port Arthur, shtëpitë e pleqve u përmbytën, pacientët që prisnin të lëvizeshin nga anijet në tokë të thatë. Shumë shtëpi, apartamente tërësisht të përmbytura. Gjatë gjithë kësaj çmendurie, gjithashtu kishte shumë të tjerë që ndihmonin së bashku me zyrtarët lokalë të shtetit. Ishte e bukur të shihja njerëz që i ndihmonin të tjerët nga mirësia e zemrës, pa marrë parasysh racën, fenë apo partinë politike ", tha Halili.

Unë besoj se ky është shpirti i vërtetë i Amerikës. Në të gjithë këtë katastrofë, ishte shumë kënaqësi të që isha në gjendje të ndihmojë pasi uragani Harvey, shkatërroi gjithçka.

Gezimi erdhi së pari në Shtetet e Bashkuara në vitet 1990 si një refugjat në fillim të Luftës në Kosovë, shkruan Daily Mail./Indeksonline/

Lexo të tjera