11:07 / E enjte, 12 Tetor 2017

Aeroplani që po e shpëton Kaliforninë, i bartë 20 mijë litra ujë (Video)

Aeroplani që po e shpëton Kaliforninë, i bartë 20 mijë litra ujë (Video)

Kalifornia e Amerikës vazhdon të jetë në gjendje katastrofale pas ndezjes së zjarreve. Më shumë se 160 mijë hektarë janë djegur deri tani ndërsa kanë vdekur 21 persona, janë shkatërruar 3500 shtëpi e biznese. 

Por, pasojat do të ishin shumë më të mëdha sikur mos të ishte aeroplani 747 SuperTanker që po bën punë të madhe në pengimin e një katastrofe më të mëdha, shkruan Indeksonline. 

Aeroplan i prodhuar nga Boeing po kryen punë më shumë se të gjithë zjarrëfikësit pasi që zë 20 mijë litra në ujë dhe po ndihmon në lokalizimin e zjarreve./Indeksonline/

Lexo të tjera