22:10 / E martë, 10 Janar 2017

​Aeroplani X-37B arrin ditën e që 600 ditë është në orbitë dhe ende nuk dihet misioni i saj

​Aeroplani X-37B arrin ditën e që 600 ditë është në orbitë dhe ende nuk dihet misioni i saj

Anija kozmike misterioze ushtarake i Forcave Ajrore të SHBA ka qenë tashmë në orbitë për 600 ditë.

Ky aeroplan i cili është i drejtuar nga Forca Ajrore është nisur për në hapësirë me 20 maj të vitit 2015 nga United Launch Alliance Atlas V, transmeton Indeksonline.

Megjithëse janë zbuluar disa detaje të vogla, ende nuk dihet saktësisht se për çfarë ajo është dërguar në hapësirë.

Teoritë që ekzistojnë janë se ajo ka shkuar në hapësirë për të marrë informacione nga satelitët spiunë.

Nëse kjo anije qëndron edhe 74 ditë në hapësirë, atëherë ajo do të thyej rekordin e qëndrimit në hapësirë që ishte vendosur në tetor të vitit 2014./Indeksonline/

Lexo të tjera