10:44 / E diel, 19 Mars 2017

Pamje mahnitëse nga bota (Foto)

Pamje mahnitëse nga bota (Foto)


Thomas Pesquet:

Këto pamje mahnitëse, tregojnë copëza të planetit tonë të fotografuara nga hapësira

Autori i tyre është austronati francez, Thomas Pesque.

“Unë i bëra fotografitë duke përdorur ‘camera zoom’. Nuk është e lehtë të dallosh struktura të vogla me kontrast të ulët: Muri i Kinës nuk mund të shihet nga hapësira dhe nuk ka shanse që të dallohen Piramidat me sy të lirë. Por, pas një sërë përpjekjesh, i gjeta në aparatin tim fotografik”, citohet Thomas Pesque nga britanikja “Metro”.

Toulon në Francë

Rusi

Mali Etna, Itali

Alpet europiane

The Grand Canyon, SHBA

Lumenj të ngrirë, Voronezh, Rusi

Lum në Sudan

Piramidat e Gizas, Egjipt

Shkretëtira e Saharasë

Arabia Saudite

Një qytet në Rusi

Deti i Vdekur, Jordan

Dublin, Irlandë

Alpet Jugore


Lexo të tjera