11:53 / E enjte, 17 Gusht 2017

Analistët serbë: Ndarja e Kosovës, zgjidhje e mundshme

Analistët serbë: Ndarja e Kosovës, zgjidhje e mundshme

Analisti politik Dragomir Angjelkoviq, beson se ka hapësirë për dialogim për ndarjen e Kosovës, si zgjidhje për të ardhmen e saj, por derisa kjo ka të bëjë edhe me statusin e Republika Serpska.

Ndërkaq analisti tjetër, Duahan Prorokoviq, mendon se zgjidhja e çështjes së Kosovës nënkupton modelin e ndarjes territoriale veçon Kosovën nga pozita e shqitarëve prej Kosovës, por edhe në një masë të madhe edhe nga pozita e bashkësisë ndërkombëtare, njoftojnë mediat serbe.

Duke komentaur idenë e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq pë ndarjen e Kosovës, dhe manstiret serbe të marrin status sikurse në Atos të Greqisë, Angjelkoviq theskoi se ky është një propozim racional e që mund të ketë të ardhme..

“Kjo në njëfarë mënyre nis nga gjendja në terren dhe nevojën që në një mënyrë të legalizohet gjendja, që Veriu I Kosovës të mbetet pjesë e Serbisë, të jetë e integruar sikurse që ishte deri në ndërhyrjen e NATO-s, ndërkohë që jugu si kundërpërgjigje mundësia që Kosova  të pavarësohet e të anëtarësohet në OKB”, theksoi Angjelkoviq.

Lexo të tjera