09:16 / E enjte, 14 Shtator 2017

Frika nga invadimi, Suedia kthen “tytat” drejtë kufirit me Rusinë (Foto)

Frika nga invadimi, Suedia kthen “tytat” drejtë kufirit me Rusinë (Foto)

Suedia ka nisur manovrat e saj më të mëdha të luftës në dy dekadat e fundit me mbështetjen e vendeve të NATO-s, duke shtuar numrin në 19,000 trupa pas viteve të shkurtimeve të shpenzimeve që kanë lënë vendin nga frika e fuqisë ushtarake në rritje të Rusisë.

Në prag të manovrave më të mëdha të Rusisë që nga viti 2013, që NATO thotë se do të jetë më i madh se 13,000 trupat që Moska thotë se janë të përfshirë, Suedia do të simulojë një sulm nga lindja në ishullin Baltik të Gotlandit, pranë kontinentit suedez, shkruan reuters, transmeton indeksonline.

"Situata e sigurisë ka marrë një kthesë për keq," tha Micael Byden, komandanti i Forcave të Armatosura Suedeze, gjatë një prezantimi të stërvitjes tre-javore.

Suedia, si Polonia dhe pjesa më e madhe e shteteve të Baltikut është thellësisht e trazuar nga aneksimi i Rusisë në vitin 2014 të gadishullit të Krimesë të Detit të Zi dhe mbështetjes së saj për rebelët në Ukrainën lindore.

"Rusia është vendi që ndikon tani në sigurinë në Evropë me veprimet e tij - aneksimin e Krimesë dhe betejat e vazhdueshme në Ukrainën lindore - kështu që është e qartë se po shikojmë shumë nga afër atë që po bën Rusia", tha Byden.

Rreth 1.500 trupa nga Shtetet e Bashkuara, Franca, Norvegjia dhe aleatë të tjerë të NATO-s po marrin pjesë në stërvitjen e quajtur Aurora./Indeksonline/

Lexo të tjera