23:48 / E diel, 20 Gusht 2017

Mattis: Pas një shqyrtimi të rreptë Trump ka marr vendim për Afganistanin

Mattis: Pas një shqyrtimi të rreptë Trump ka marr vendim për Afganistanin

Presidenti Donald Trump ka marrë një vendim për strategjinë e Shteteve të Bashkuara për Afganistanin pas një procesi shqyrtimi "mjaft të rreptë", tha të djelën sekretari i mbrojtjes Jim Mattis.

Megjithatë, Mattis nuk dha detaje se kur Shtëpia e Bardhë do të bënte një njoftim ose çfarë vendimi ishte për Afganistanin, ku luftimet vazhdojnë të shqetësohen më shumë se 15 vjet pasi forcat e SHBA pushtuan dhe përmbysën një qeveri talebane.

Menjëherë pas marrjes së detyrës në janar, administrata Trump filloi një rishikim të politikës së SHBA për Afganistanin, i cili është zgjeruar në një përmbledhje më të gjerë të Azisë Jugore.

"Jam shumë e kënaqur që procesi strategjik ishte mjaft i rreptë dhe nuk hyri me një pozitë të paracaktuar", u tha Mattis gazetarëve që udhëtonin me të në një avion ushtarak në Jordani. "Presidenti ka marrë një vendim, siç tha ai, ai dëshiron të jetë ai që do ta njoftojë atë me popullin amerikan".


Lexo të tjera