11:31 / E enjte, 12 Tetor 2017

Pentagoni thotë se nuk e ka në plan zgjerimin e armatimit nuklear

Pentagoni thotë se nuk e ka në plan zgjerimin e armatimit nuklear

Pentagoni nuk ka plane aktuale për të rritur madhësinë e arsenalit bërthamor të SHBA. Në fakt, ajo mezi mund të mbështesë forcën ekzistuese, e cila është e vjetër dhjetëvjeçare dhe në disa aspekte është pothuajse e rrënuar.

Arsenali është larg nga të qenit në "formën e përsosur" që Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se ai dëshiron të shohë nën mandatin e tij, raporton Fox News, transmeton Indeksonline.

Kjo është arsyeja pse qeveria po planifikon të shpenzojë qindra miliarda dollarë në një "modernizim" , ose zëvendësimin e tre kategorive kryesore të armëve bërthamore - si dhe sistemet e tyre të komandimit dhe kontrollit në dekadat e ardhshme.

Armët të reja do të zëvendësonin nuk do të shtonin, forca të dislokuara aktualisht, siç janë raketat balistike 400 Minuteman 3 që janë gati për lëshim të shkurtër në silos nëntokësorë në Dakotën e Veriut, Montana, Kolorado, Wyoming dhe Nebraska.

Trump është pyetur gjatë një fotografimi të zyrën Ovale nëse ai kërkoi një rritje të madhe në madhësinë e forcës bërthamore, siç raportoi NBC News.

"Jo, kurrë nuk kam diskutuar për rritjen e tij", tha ai. "Dua që ajo të jetë në formë të përsosur."

Ai sugjeroi që SHBA tashmë ka armë të mjaftueshme.

"Ne nuk kemi nevojë për një rritje, por unë dua modernizim dhe dua rehabilitim të plotë," tha ai, duke iu referuar dukshëm zëvendësimit të armëve dhe sistemeve mbështetëse që janë rritur./Indeksonline/

Lexo të tjera