09:54 / E mërkurë, 11 Tetor 2017

6 këshilla të ekspertëve për të parandaluar obezitetin

6 këshilla të ekspertëve për të parandaluar obezitetin

Për shumë prej nesh qëndrimi në formë mund të jetë një detyrë e frikshme. Edhe pse një numër faktorësh si gjenet, hormonet dhe mjedisi mund të jenë përgjegjës për obezitetin, faktorë të tjerë si një mënyrë jetese joaktive dhe një dietë e varfër mund të kontribuojnë gjithashtu në trashje, transmeton Indeksonline.

 Duke bërë këto ndryshime të jetesës ju mund të mbani peshën tuaj në kontroll dhe gjithashtu të parandaloni trashje.

Ji aktiv Të qenit aktiv është një nga mënyrat më të lehta dhe më të besueshme për të parandaluar obezitetin. Nëse jeni fizikisht aktiv, kjo do të rritë metabolizmin tuaj, i cili do t'ju mbajë në formë. Të paktën pesë ditë në javë për rreth 45-60 minuta çdo ditë.

Ushqehuni mirë

Konsumimi i më shumë frutave dhe perimeve dhe më e rëndësishmja gatimi i ushqimit tuaj janë disa nga mënyrat e provuara për të mbajtur peshën nën kontrollë. Shtoni perime të pasura me fibra si lakër, karrota, brokoli dhe fasule në dietën tuaj.

Fokusohuni në pjatën tuaj

Ekspertët besojnë se ngjyra e kuqe ju bën të hani më shumë ushqime. Pra, është më mirë të shmangni përdorimin e lojërave të kuqe dhe pllakat shërbyese, transmeton Indeksonline.

Mbani një kontroll mbi peshën tuaj

Mbajtja e një kontrolli të peshës suaj është domosdoshmëri ngaqë nëse nuk e dini se ku qëndroni, nuk do të dini kur të bëni ndryshimet e nevojshme.

Përfshini 5-6 vakte të vogla në ditë

Kur hani pas një kohe të gjatë, trupi juaj përjeton uri të madhe, duke ju bërë të hani më shumë. Nëse hani në intervale më të shkurtra, do të ndiheni të ngopur dhe do të qëndroni larg mbipeshës.

Qëndro i hidratuar

Qëndrimi i hidratuar është shumë i rëndësishëm. Mundohuni të pini të paktën 8-9 gota ujë çdo ditë për të mbajtur peshën tuaj. 

Parandalimi i obezitetit në kohën e duhur gjithashtu bën shumë ndryshime./Indeksonline/

Lexo të tjera