11:05 / E mërkurë, 11 Tetor 2017

9 zakone higjiene që ju duhet t'i mësoni fëmijëve tuaj!

9 zakone higjiene që ju duhet t'i mësoni fëmijëve tuaj!

Si prind, është e domosdoshme që ju ti mësoni fëmijët tuaj të mbajnë higjienën dhe sa më herët të filloni, aq më mirë. Zakonet e higjienës mbajnë fëmijën tuaj të shëndetshëm.

Pyesin se si të filloni me zakonet e higjienës? Filloni me bazat. Përpiquni t'i përforconi pa pushim në mënyrë që të zhvillojnë zakonin e duhur, pasi zakonet e mira nuk mësohen në një ditë.

Larja e duarve: Filloni me larjen e duarve. Bëni fëmijën tuaj të lajë duart para dhe pas çdo vakti. Kërkojuni ti lajnë duart tërësisht pas kohës së lojës, duke u kthyer nga shkolla, nga klasa e hobi. Bëni një zakon që ata ti lajnë duart çdo herë sa të hyjnë në shtëpi pasi të jetë jashtë për një kohë të gjatë. Fëmija do të sëmuret më rrallë nëse e bën këtë, transmeton Indeksonline.

Higjiena e gojës: Fëmijët nuk pëlqejnë të pastrojnë dhëmbët por ji i bindur me rutinën higjienike të gojës siç është pastrimi i dhëmbëve çdo mëngjes dhe mbrëmje. Ju nuk keni idenë se sa baktere kanë qëndruar në atë gojë të vogël që duhet të zhduken. Nëse nuk ndjekni një rutinë të rreptë të kujdesit oral, jo vetëm fryma e keqe,por  fëmija mund të vuajë edhe nga dhimbje të stomakut

Banja: Disa foshnje duan të spërkaten dhe të qëndrojnë përgjithmonë në banjë ose pishinë, por të tjerët mund të sillen sikur të ishin alergjik ndaj ujit. Por mos heq dorë, ata nuk e dinë se pastrimi për cdo ditë i mban ata të shëndetshme dhe parandalon lloje të ndryshme sëmundjesh. Mos u shqetësoni; së shpejti kjo do të bëhet një ritual me të vegjlit tuaj.

Prerja e thonjve: Papastërtia e ulur në shtratin e thonjve mund të ketë një mori bakteresh që mund të hyjnë brenda trupit përmes gojës, hundës ose lëkurës dhe të shkaktojnë sëmundje të ndryshme. Sapo fëmija juaj të jetë mjaftueshëm i rritur, kërkoni që ai/ajo të ju kujtojë që të shkurtoni thonjtë çdo fundjavë.

Kollitja dhe teshtitja: Ju duhet të mësoni fëmijën tuaj që gjithmonë të mbulojë gojën gjatë kollitjes dhe teshtitjes, në mënyrë që të kufizohet përhapja e baktereve.

Ndaloni gërmimin e hundës: Nuk është sjellje shoqërore e pranuar dhe jo e higjienike. Përkundrazi, mësojeni fëmijën tuaj që të fryjë në hundë ose ta pastrojë atë në banjë.

Zakonet e tualetit: Mësoni fëmijët tuaj të pastrojë vetë pjesët intime pas kryerjes së nevoja fiziologjike. Mësojuni atyre që të pastrojnë duart pasi të largohen nga tualeti. Mos harroni, ka shumë sëmundje që mund të kontaktohen me anë të jashtëqitjeve njerëzore dhe shumica e fëmijëve që nuk ndjekin zakonet e duhura higjienike bien të sëmurë për shkak të kësaj.

Kujdesi ndaj flokëve: Bëni fëmijën tuaj të kuptojë se është e domosdoshme të krihni flokët dhe ti mbani ato të pastër. Flokët e çrregullt e bëjnë fëmijën të duket i ndyrë dhe është e lehtë për morrat dhe mizat që të gjejnë strehë./Indeksonline/

Lexo të tjera