22:39 / E premte, 14 Korrik 2017

Cili është efekti i statinës në sulmet e zemrës?

Cili është efekti i statinës në sulmet e zemrës?

Statinat nuk kanë 'dëshmi të qëndrueshme' për përmirësimin e shëndetit të sulmeve të zemrës, thuhet në hulumtimet që janë kryer në gjithë botën.

Duke marrë një statinë çdo ditë për pesë vjet pas një sulmi në zemër zgjat jetën tuaj vetëm për katër ditë, zbulimet e reja zbulojnë.

Studiuesit shtojnë se përfitimet e supozuara të statineve bazohen në "shkencën e zgjedhur nga qershia" dhe janë promovuar padrejtësisht nga gjigandët farmaceutikë.

Të mbijetuarit e sulmit në zemër duhet të synojnë të përmirësojnë shëndetin e tyre përmes dietës dhe stërvitjes, sipas hulumtuesve.

Statinat janë droga më e përshkruar në Britani të Madhe. Efekte anësore të raportuara zakonisht përfshijnë dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe të përzier. Ata gjithashtu mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2./Indeksonline

Lexo të tjera