11:15 / E enjte, 12 Tetor 2017

Gratë e vërteta ndajnë atë që ndjen me të vërtetë një mamografi!

Gratë e vërteta ndajnë atë që ndjen me të vërtetë një mamografi!

Mamografia e parë mund të jetë një nga ato gjëra që mund t'ju sjellë shumë siklet. Ju nuk mund të pëlqeni idenë e gjoksit tuaj të ndrydhur mes pllakave metalike.

Mirëpo,  mamografi është çelësi për të zbuluar kancerin e gjirit në fillim, fazat më të shërueshme. Pra, çfarë ndodh kur shkoni për një mamografi? Ju shkoni të zhveshura lartë dhe laboratori pozicionon secilën prej gjinjve tuaj në makinë.

Disa gra kanë ndarë ndjesitë e tyre gjatë kohës sa kanë kryer mamografinë, transmeton Indeksonline.

Një përvojë e sikletshme

"Nëna ime është një e mbijetuar e kancerit të gjirit, kështu që unë sigurohem që të bëjë mamografi çdo vit. Por më shumë se dhimbja, një i huaj që trajtojnë gjinjtë tuaj mund të jetë me të vërtetë e vështirë. Unë do të doja të përmbledh mamografinë si disa minuta të shqetësimit ', thotë Akshita.

Gjinjtë e vogël përjetojnë më shumë dhimbje

"Kishte aq shumë ndrydhje. Dhe meqë kam gjinj të vegjël, mendoj se nevojitet më shumë trajtim dhe shkaktojnë më shumë dhimbje. Pra, nëse gjinjtë tuaja janë të vegjël, bëhuni gati për disa tërheqje të muskujve ", thotë Eva.

Nuk ishte si torturë siç thanë të tjerët

'Miqtë e mi më thanë se mamografia ishte e dhimbshme, por doktori im më trajtoi shumë butë dhe me durim. Po, ata i ndrydhin gjinjtë dhe sigurisht që e pakëndshme, por nuk është aspak dhimbja e të tjerëve që thonë se është ", thotë Jayshree.

Me të vërtetë më tërhoqi  lëkurën

"Përderisa nuk ishte niveli i dhimbjes që përjetoni  gjatë lindjes, gjinjtë e mi u trajtuan aq fortë sa me të vërtetë mu duk sikur nxorën lëkurën time. Ndjeja tendosje në qafë pas mamografisë. Këshilla ime për ju do të jetë, thjesht të relaksoheni dhe të bisedoni dhe të mendoni se testi është për të mirën tuaj ", thotë Mamta.

Kjo nuk është një punë e madhe

Është mjaft e lehtë. Vetëm ndrydhje  në mes dy pllakave në çdo gji. Vetëm ndiqni udhëzimet dhe është e shpejtë. Unë mendoj se pjesa e vetme e pakëndshme është kur lëkura juaj shtrihet rreth gjoksit tuaj. Nëse gjinjtë tuaj janë shumë të ndjeshëm, mos shkoni gjatë ciklit tuaj menstrual, pasi gjinjtë tuaj janë më të ndjeshëm gjatë asaj kohe./Indeksonline/ 

Lexo të tjera