12:18 / E enjte, 20 Prill 2017

Ja pse duhet të pini ujë

Ja pse duhet të pini ujë

Mund ta keni dëgjuar se sasia e ujit që duhet konsumuar gjatë ditës është 2 deri në 3 litra ujë.

Por, cilat janë arsyet pse uji është aq jetik për organizmin tonë?

Uji hidraton organizmin dhe na bënë që të ruajmë shëndetin e përgjithshëm.

Gjithashtu, edhe funksionimi i duhur i veshkave ndodhë nëse pimë mjaftueshëm ujë gjatë ditës.

Elasticiteti i lëkurës ruhet pikërisht duke konsumuar ujë, transmeton Indeksonline.

Nëse konsumoni një gotë ujë në bark të zbrazët në mëngjes, ju do të largoni shumë mikrobe nga organizmi.

Uji është faktor kyç edhe për humbje në peshë.

Kur uji kombinohet me limon, humbja në peshë është shumë më e lehtë.

Prandaj, përpiquni të pini së paku 2 litra ujë në ditë për një shëndet sa më të mirë./Indeksonline/

Lexo të tjera