10:50 / E martë, 10 Janar 2017

Largoni stresin në mënyrë natyrale

Largoni stresin në mënyrë natyrale

Kur jemi tek stresi dhe menaxhimi i tij, një ecje përgjatë plazhit apo lumit lehtëson gjendjen shpirtërore.

Në një mënyrë, sjellja e natyrës në dhomën tuaj mund të rris energjinë dhe të përmirësojë disponimin tuaj.

Por, si mund ta bëni një gjë të tillë? Rrjedha e ujit: Rrjedha e ujit nga fontana krijon një tingull që të kënaqë dhe të bënë të ndihesh më mirë. Kështu që, vendosni një fontanë të vogël të ujit në oborrin e shtëpisë tuaj për të larguar stresin, transmeton Indeksonline.

Lulet shumëngjyrëshe: Një mënyrë e mrekullueshme për të hequr qafe stresin është që të vendosni lule shumëngjyrëshe në dhomën tuaj. Lulet do të ju ndihmojnë që të shkëputeni nga kaosi i botës së jashtme.

Drita natyrale:  Nëse nuk ekspozoheni ndaj diellit, ju mund të vuani nga stresi, depresioni dhe problemet tjera të përgjithshme të shëndetit. Sa më shumë që ekspozoheni ndaj dritës natyrale, aq më mirë do të ndiheni edhe fizikisht edhe emocionalisht. Kështu që, sigurohuni që dhoma juaj të jetë sa më e pajisur me dritë natyrale.

Tingujt e natyrës: Tingujt e natyrës mund të zvogëlojnë të rrahurat e zemrës dhe të ju qetësojë nervat. Cicërimat e zogjve, tingujt e shiut apo të fontanës bëjnë që të reduktoni stresin./Indeksonline/

Lexo të tjera