09:28 / E diel, 16 Korrik 2017

Sheqeri me veti shëruese

Sheqeri  me veti shëruese

Stevia, një alternativë e zakonshme e sheqerit, mund të jetë një shërim potencial për sëmundjen Lyme pas provave të vazhdueshme klinike.

Sëmundja Lyme është një nga infeksionet më të përhapura në botën perëndimore të shkaktuar nga një pickim i tik-takës.

Efektet e saj afatgjata mund të dëmtojnë nëse nuk kapen dhe trajtohen shpejt dhe shkaktojnë një varg simptomash tjera, duke përfshirë lodhjen, dhimbje koke dhe temperaturë të lartë të trupit.

Por tani, një profesor që ka luftuar me sëmundjen për 15 vjet, beson se ka gjetur një zgjidhje , shkruan Dailymail, transmeton Indeksonline.

Dr Eva Sapi, një studiuese dhe hulumtuese në Universitetin e New Haven, kreu teste mbi ëmbëlsuesin dhe gjeti se ai lufton bakteret Borrelia burgdorferi që shkaktojnë sëmundjen Lyme.

Substanca e sheqerit ka treguar shumë më efektive në vrasjen e baktereve sesa antibiotikët./Indeksonline

Temat:
Lexo të tjera