15:49 / E premte, 14 Korrik 2017

Zemra miniaturë është krijuar nga zemrat e minjve?

Zemra miniaturë është krijuar nga zemrat e minjve?

Një zemër njeriu e krijuar duke instaluar qeliza njeriu në matricën e një zemre të plotë të miut mund ta bëjë më të lehtë për të konfirmuar të dhënat bazike shkencore dhe të testoj mundësinë e shpikjes së ilaçeve të zemrës, sipas një studimi preliminar të prezantuar  sesionet shkencore kardiovaskulare 2017 të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Studimi aktual jep shumë shanse për gjetjen e metodave të reja të trajtimin të sëmundjeve të zemrës dhe krijimit të mundësive të reja në të mirë të trajtimit të problemeve kardiovaskulare, transmeton Indeksonline.

Deri më tani, studime dhe hulumtime të ndryshme janë bërë duke eksperimentuar me minj, studime të cilat kanë çuar në zbulimin e metodave të reja për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore./Indeksonline/

Lexo të tjera