21:52 / E Diele, 15 Prill 2018

Simptomat tuaja të gripit, në të vërtetë mund të jenë shenjë e Herpesit

Sipmptomat e ngjashme me gripin mund të sinjalizojnë një shenjë të shpërthimit të herpesit, thonë ekspertët.

Deri në 80 për qind të njerëzve të infektuar me herpes përjetojnë simptoma të tilla si vjellje, ete dhe dhimbje të muskujve në fazat e hershme të infeksionit, thotë Qendra për Kontrolln dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Simptomat besohet të jenë rezultat i sistemit imunitar që fillon një sulm ndaj virusit.

Rreth 40 miliona amerikanë kanë herpes dhe nuk e njohin atë, kanë thënë ekspertët për të theksuar rëndësinë e njohjes së shenjave të sëmundjes.

Herpes është një nga sëmundjet më të shpeshta seksualisht të transmetuara në SHBA që ndikojnë më shumë se një në gjashtë amerikan mes moshave 14 dhe 49./Indeksonline/