20:04 / E Mërkurë, 03 Gusht 2022 / GF

​Në Spanjë, 50 gra u goditën me gjilpëra në klubet e natës

Policia në Spanjë po heton rreth 50 raste të raportuara të goditjes të femrave me gjilpëra mjekësore gjatë kohës që ato ishin në klube nate ose në ahengje, një trend i vërejtur më parë në vende të tjera evropiane.

Deri më tani, nuk është konfirmuar asnjë rast i sulmit seksual apo grabitjes në lidhje me therjet misterioze.

Policia thotë se ka gjetur prova të drogës në një viktimë, një vajzë 13-vjeçare në qytetin e Gijon, e cila kishte ekstazi në sistemin e saj.

Mediat lokale raportuan se vajza u dërgua me shpejtësi në spital nga prindërit e saj, të cilët ishin pranë saj kur ajo ndjeu një “thikë me diçka të mprehtë”.

Policia tha se rreth gjysma e sulmeve të raportuara së fundmi me gjilpërë ndodhën në provincën verilindore spanjolle të Katalonjës.

Një seri gjilpërash në ngjarjet muzikore ka hutuar autoritetet në Francë, Britani të Madhe, Belgjikë dhe Holandë.

Policia franceze ka mbledhur më shumë se 400 raporte në muajt e fundit dhe tha se motivi i sulmeve ishte i paqartë dhe në shumë raste ishte gjithashtu e paqartë nëse viktimave u ishte injektuar një substancë.

Ministrja spanjolle e Drejtësisë, Pilar Llop, i bëri thirrje kujtdo që mendon se është goditur me thikë pa pëlqimin, të shkojë në polici, pasi një gjilpërë është një “akt i rëndë dhune ndaj grave”.