22:14 / E Hënë, 29 Tetor 2018 / indeksADMonline

​OBSH: 600 mijë fëmijë vdesin çdo vit nga ajri i ndotur

Rreth 600.000 fëmijë vdesin çdo vit nga ajri i ndotur, njoftoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

OBSH shtoi se ajri i ndotur shkakton rënie në inteligjencën, është shkaktar i obezitetit dhe rrit infeksionet e veshëve.

Apo ashtu sipas raportit, prindërit kanë mundësi të kufizuara për të parandaluar efektet anësore nga ajri i ndotur.