18:18 / E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 / Blerim

“Dora e Zotit” që e shënoi golin e fitores për Argjentinën ndaj Anglisë

Ishte duke u zhvilluar takimi ndërmjet Argjentinës dhe Anglisë, duel ky që i takonte vitit 1986 në kuadër të Kupës së botës.

Takimi atë botë po zhvillohej në stadiumin “Azetexa” në Meksikë, ku Maradona shënoi golin e jetës, pasi ishte më i veçantë se gjithë të tjerët, shkruan IndeksOnline

Ai shënoi golin me dorë, ku gjyqtari nuk e anuloi, pasi anësore nuk e kishte parë qartë dhe nuk kishte një teknologji që mund ta verifikonte atë, kështu goli u pranua.

Por, pas këtij goli Argjentina shënoi edhe një herë dhe reultati i përgjithshëm u vendos në 2:1.

Kujtojmë se legjenda e futbollit botëror, sot pas një arresti kardiak u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare.