22:46 / E Diele, 03 Maj 2020 / indeksADMonline

​OBSH: Virusi ende paraqet një rrezik të lartë deri në krijimin e vaksinës

Pjesë të botës kanë filluar të dalin nga pandemia e Covid-19 dhe të rifillojnë me kujdes një jetë normale, por virusi mbetet një rrezik i lartë derisa të zhvillohen vaksinat, tha sot eksperti i Organizatës Botërore të Shëndetit, Mike Ryan.

Ai vlerësoi se disa vende ishin ende në qendër të pandemisë, ndërsa të tjerët kishin filluar të shfaqnin shenja të zvogëlimit të rasteve, transmeton Reuters.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 3 maj 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 3.537.173 raste të COVID-19 dhe 246.950 raste të vdekjes.