18:28 / E Diele, 17 Qershor 2018

10 fotografi që shënuan javën

BBC sjellë fotografitë më të bukura që shënuan javën rreth botës.

Maçoku i cili mori reputacionin e orakullit të botërorit të sivjetme në Rusi, parashikoi që kjo do të mundte Arabinë Saudite në ndeshjen e hapjes së Kupës Botërore të enjten, një parashikim që u bë realitet. Akili, maçoku i cili është i shurdhër, përzgjodhi fituesit duke zgjedhur nga dy kupa me ushqime të shënuara me flamuj nga anët e kundërta.

Një vit më parë zjarri vrau 72 vetë në Kullën e Grenfeelit. Mbetjet e Kullës së Grenfellit dhe ndërtesave të tjera të Londrës u ndriçuan me ngjyrë të gjelbër në orën 00:54 sipas orës britanike, kohën kur zjarri u raportua për herë të parë në një banesë më 14 qershor 2017.

Princi Xhorxh u ndihmua nga kushëriri i tij Savannah Phillips në ballkon të Pallatit të Buckinghamit, ku familja mbretërore u mblodh për të parë një fluturim të RAF pas paradës të ngjyrave për të shënuar 92 vjetorin e Mbretëreshës.

Robbie Williams luajti në ceremoninë e hapjes së Kupës Botërore 2018 në Rusi. Williams luajti një seri të hitet e tij, të bashkuara nga sopranoja ruse Aida Garifullina, përpara hapjes së lojës së nikoqirëve që u shënua me rezultat 5-0 mbi Arabinë Saudite.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un mbajtën një takim historik në të cilin Trump tha se do të merrte në konsideratë rënien e sanksioneve kundër Koresë së Veriut, pasi të bëhej përparim në çarmatimin bërthamor.

Njerëzit duke ndjekur funeralin e 17-vjeçares, Aura Yolanda Perez Paz, e cila vdiq gjatë shpërthimit të vullkanit Fuego në Alotenango në  Guatemala.

Ministri i Financave të Kenisë, Henry Rotich mban një çantë që përmban buxhetin e qeverisë në Nairobi, Kenia.

Rafael Nadal i Spanjës feston duke e puthur trofeun pasi ka fituar finalen e turneut të tenisit francez kundër Dominic Thiem të Austrisë.

Besimtarët myslimanë mblidhen në Xhaminë e Madhe në qytetin më të shenjtë të Islamit të Mekës gjatë javës së fundit të muajit të Ramazanit, kur besimtarët përmbahen nga ushqimi dhe uji gjatë orëve të ditës.

Kopshtari Roswitha Domine qëndron në një pellg në një serë në Kopshtin Botanik të Berlinit për të inspektuar një gjethe të madhe të një zambak uji të Viktorias gjatë përgatitjeve për rihapjen e serrave pas një pune të madhe rindërtimi.