08:49 / E Premte, 20 Nëntor 2020 / Ç.Q

10 këshilla se si të humbim peshë pa pasur nevojë për dietë

Dietat nuk janë të pëlqyeshme nga të gjithë. Por, nuk ka nevoj që të përdorim dieta gjithmonë për të humbur peshë.

Për të humbur peshë pa dieta, thjeshtë duhet të ju përmbaheni disa rregullave, transmeton Indeksonline.

Më poshtë keni 10 rregullat që duhet të ju përmbaheni për të humbur peshë:

1. Nuk eshte nevoja qe te pakesojme ushqimin, perkundrazi, shtoni ne racionin ushqimor ate qe eshtemme e keshillueshme ne kete rast, si p.sh, luleshtrydhe, frutat ne teresi, por edhe zarzavatet.

2. Nese ju eshte merzitur palestra, atehere shikoni te tjera mundesi levizjeje, si nje shetitje me biciklete, nje kercim, pse jo edhe nje larje makine.

3. Levizje, levizje, levizje. Zbrisni nje ose dy stacione me perpara se vendi ku duhet te shkoni, ngjisni shkallet sa here qe mundeni.

4. Konsumoni ushqimet tuaja te preferuara, por mundesisht ne versionin “light” te tyre. Keshtu p.sh. nese ju pelqen pica, zgjidhni ate me te lehten, me zarzavate, ose margarita, nese ju peqen akullorja, zgjidhni ate me fruta.

5. Mos harroni qe nje gote uje perpara se te konsumoni ushqimin do t’ju beje te ndiheni me pak te uritur.

6. Praktikoni ndarjen e ushqimit ne porcione, duke e bere kete edhe me ndonje mikun tuaj, ta zeme, nje

hot dog per dy persona, 2 pica per tre persona.

7. Aktive edhe kur jeni duke pare ndonje lm, qe do te thote se ate mund ta shijoni edhe duke bere, ta zeme ndonje kercim.

8. E rendesishme eshte edhe dimensioni, ta zeme praktikoni ngrenien e racioneve te zakonshme ushqimore ne pjata me te medha, ose ta konsumoni ushqimin me luge me te vogel.

9. Shperqendroni vemendjen. Nuk eshte nevoja qe ne cdo moment te jeni me mendjen tek dieta, apo ushqimi, pesha, forma.

10. Ruani formen dhe kontrolloni ne menyre periodike peshen, kjo eshte shume me e lehte se sa te perpiqeni qe te hiqni pak dhjame me shume./Indeksonline/