08:21 / E Enjte, 07 Dhjetor 2023 / AR

15 ushqimet më të shëndetshme, pastrojnë toksinat e parandalojnë kancerin

“Ushqimi që hani mund të jetë forma më e sigurtë dhe më e fuqishme e mjekësisë ose forma më e ngadaltë e helmit” – Ann Wigmore

Për të përpiluar një listë të ushqimeve për luftimin e kancerit do të kërkonte një listë të frutave, perimeve, proteinave dhe bimëve. Disa ushqime do të luftojnë inflamacionin që nxit rritjen e kancerit. Ushqime të tjera e detyrojnë vdekjen e qelizave të kancerit, ndërsa ushqime të tjera ndihmojnë trupin për të hequr toksinat dhe për të mbrojtur kundër dëmtimit të radikaleve të lira. Ja disa ushqime kryesore:

1. Fasule

Fasule ofrojnë shumë fitokimikate së bashku me fibrat. Ato kanë aftësinë për të frenuar riprodhimin e qelizave të kancerit, dhe ngadalësojnë përparimin e tumoreve. Fasulet përmbajnë vitaminë B që redukton rrezikun e kancerit të pankreasit.

2. Vaj i farës së zezë

Fara e zezë ka aftësinë për të stabilizuar dhe forcuar sistemin imunitar. Dr Hwyda Arafar M.D., PhD përdori farën e zezë në trajtimin e pacientëve të kancerit të pankreasit me rezultate befasuese të vdekjes së qelizës prej 80%.

3. Karrota

Karotat janë të mbushura me beta-karotene, një antioksidant që shkencëtarët besojnë se mbron membranat qelizore nga dëmtimi i toksinës dhe ngadalëson rritjen e qelizave të kancerit. Karrota mund të jetë e dobishme në trajtimin e leuçemisë.

4. Perimet kruciferous

Perimet kruciferous të tilla si brokoli, lakra,dhe lulelakër përmbajnë sulforafane dhe indole-3-carbinols (I3Cs). Këta janë dy luftëtarë të fuqishëm të kancerit. Ato ndihmojnë për të çhelmuar trupin dhe për të mos zhvilluar qelizat prekanceroze në tumore malinje. Në studimet e kryera nga Fondi i Kërkimeve të Kancerit Botëror dhe Instituti Amerikan për Kancerin, brokoli dhe perimet e tjera kruciferous ishin më mbrojtëse kundër kancerit të gojës, esofagut dhe stomakut. Ju gjithashtu mund të konsideroni të hani brokoli, për një rritje më të madhe ushqyese.

5. Hudhër

Komponimet e squfurit që i japin hudhrës erën e fortë mund të ndalojnë kancerin të shkaktojnë formimin e substancave në trupin tuaj, përshpejtimin e riparimit të ADN-së dhe vrasjen e qelizave të kancerit. Mos harroni të përfshini ushqime të tjera nga kjo familje si qepë të njoma, të thata dhe presh. Sulfuri në këtë grup ushqimesh lehtëson vdekjen e qelizave të kancerit të prostatës, zorrës së trashë, gjirit dhe të mushkërive.

6. Xhenxhefil

Rrënja me aromë është e dobishme për lehtësimin e përzierjes, migrenës, muskujve të lënduar dhe artritit. Fuqia anti-inflamatore e xhenxhefilit vret qelizat e kancerit të vezoreve më shpejt se kimioterapia.

7. Rrushi

Hulumtimet tregojnë se resveratroli, elementi përbërës i rrushit, ofron përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë reduktimin e inflamacionit dhe parandalimin e kolesterolit LDL. Ajo gjithashtu ndihmon në kufizimin e përhapjes së qelizave të kancerit. Konsumoni rrush, boronica, manaferra dhe shegë, secila prej të cilave ofron një gamë të gjerë antioksidantësh.

8. Çaj jeshil

ai është i pasur me polifenole dhe EGCG (epigallocatechin). Ky antioksidant i fuqishëm ndihmon detoksifikimin e mëlçisë dhe pengon rritjen e kancerit. Studimet laboratorike kanë gjetur se katekins në çaj mund të tkurr tumoret dhe të zvogëlojnë rritjen e qelizave tumorale.

9. Shega

Ky frut ofron përfitime anti-inflamatore dhe antioksiduese. Studimet tregojnë se ky fryt mund të pengojë ndjeshëm rritjen e qelizave të kancerit të prostatës. Nëse blejnë lëng, sigurohuni që të lexoni etiketatpër sasinë e sheqerit.

10. Perimet e Detit

Perimet e detit ofrojnë një mori përfitimesh ushqyese dhe shëruese. Leshterikët ndihmojnë në heqjen e grimcave radioaktive dhe metaleve të rënda nga trupi. Ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe kanë jod, karoten, vitamina B, C, D dhe E. Një algë deti është e mbushur me proteina, kalcium, magnez, kalium, silicë, hekur dhe zink.

11. Spinaqi

Ky ushqim me gjelbërim të gjithanshëm përmban lutein dhe zeaksantin. Këto karotenoide largojnë molekulat e paqëndrueshme dhe radikalët e lirë nga trupi juaj. Ato gjenden gjithashtu në perime të tjera me gjethe të gjelbra të errët. Disa studime sugjerojnë se karotenoidet në spinaq dhe ushqime të tjera pakësojnë rrezikun e kancerit ovarian, endometrial, të mushkërive dhe kolorektal.

12. Luleshtrydhet

Këto kokrra të kuqe janë të pasura me antioksidantë të tillë si vitamina C dhe acidi ellagik. Acidi Ellagic ka veti anti-kancer, enzimat e tij ngadalësojnë rritjen e tumoreve. Të gjitha frutat e ferrave përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, që do të thotë se natyrisht ndalojnë procesin në trup që krijon radikalet e lira që dëmtojnë qelizat tuaja. Frutat dhe manaferrat kanë potencialin për të ulur rreziqet e kancerit të mushkërive, gojës, stomakut dhe ezofagut.

13. Domatet

Lycopeni është një antioksidant shumë i koncentruar në domate. Studime të shumta sugjerojnë se një dietë e pasur me likopen lidhet me një rrezik më të ulët të kancerit të prostatës. Ndërsa konsumi i rregullt i domate dhe specave shoqërohet me rreziqe më të ulëta të disa kancereve, sidomos të kancerit të prostatës, ka një dobësi, e cila është solaninë. Nëse keni ndonjë inflamacion në trupin tuaj, konsumimi i ushqimeve me solaninës ka shumë të ngjarë të përkeqësohet. Kujdes!

14. Shafrani i Indisë

Kumini është një nga antioksidantët më të fuqishëm që gjenden në shafran dhe ka përfitime të shumta shëndetësore. Ajo njihet për aftësinë e saj për të vrarë linja të shumta të kancerit.

15. Vitamina D

Megjithëse ky nuk është një ushqim, ka shumë studime që tregojnë se kjo vitaminë është e dobishme në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të gjirit dhe të zorrës së trashë, si dhe përmirësimin e nivelit të mbijetesës së kancerit të mushkërive.