19:01 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

16 histori të mrekullueshme që do të ndryshojnë përgjithmonë mendimin tuaj për Ronaldon (Foto)

CRISTIANO RONALDO është sportisti më i pasur në botë, duke marrë një pagë javore prej 450,000 euro në Real Madrid.

Ai fiton miliona më shumë në përkrahje  nga kontratat e tij me Nike dhe me sponsoret tjerë.

Por, ndërkohë që po fiton miliona në vit, ylli portugez po bën më shumë se sa pjesa e tij e drejtë e punës bamirëse.

Këtu janë 16 arsye pse Ronaldo ka një nga zemrat më të mëdha në të gjitha sportin.

1) Këpuca e Artë evropiane

Në vitin 2011, Cristiano Ronaldo u nderua me karrierën e artë evropiane, pasi shënoi 40 gola nën Jose Mourinho, edhe pse Los Blancos mund të përfundojë vetëm në La Liga dhe u rrëzua në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

2) Topi i Artë

Ronaldo mahniti botën duke shitur Topin e Artë të fituar në vitin 2013 në një ankand bamirësie në Londër. Paratë e fituara nga shitja e tij janë dhuruar në Fondacionin Make-A-Wish.

3) Një ambasador

Ronaldo vazhdon të përdorë platformën e tij globale si një forcë për të mirë.

Ai është një ambasador për tre organizatat e bamirësisë kryesore, Save the Children, Unicef ​​dhe World Vision, dhe ka folur për më shumë të panumërta.

4) Dhuron shpërblime

Ronaldo gjithashtu ka qenë shumë bujar me dhënien e parave të fituara nga shfaqjet e tij të jashtëzakonshme në fushë.

Në vitin 2013 ai u emërua në Ekipin Uefa të Vitit – duke fituar një shpërblim 100,000 € (89,000 euro) nga organi qeverisës evropian.

Por në vend se të holla kontrolloni, ai ia dhuroi atë Kryqit të Kuq.

5) Dhurimi i Gjakut

Ronaldo rregullisht dhuron gjak dhe ka qenë i përfshirë në fushata të shumta për të inkurajuar të tjerët që të bëjnë të njëjtën gjë.

6) Ndihma shumë milionëshe

Ronaldo përsëri dhuroi një sasi të madhe parash në 2015, për përpjekjet e ndihmës për tërmetin në Nepal në prill 2015.

Katastrofa vdekjeprurëse natyrore vrau 9,000 vetë, plagosi 22,000 dhe shkaktoi dëme të panumërta në vend.

Ronaldo raportohet se ka dhënë £ 5 milion për të shpëtuar fondin e ndihmës për fatkeqësitë e fëmijëve.

7) Ndihma për një qendër kanceri

Nëna e Ronaldo, Dolores Aveiro, mbijetoi nga kanceri i gjirit në vitin 2007.

Ai vendosi të falënderojë qendrën e kujdesit në Portugali që trajtoi mamanë e tij – duke shtuar £ 120,000 në arkën e tyre.

8) Ftesa për një jetim

Në kryeqytetin libanez Beirut, tifoz i Real Madridit Haidar ishte jetimë kur të dy prindërit e tij u vranë nga një bombardues vetëvrasës.

Një gazetar lokal doli në kontakt me gjigantët spanjollë dhe përfundimisht djali u ftua në klub.

Ajo çon në një video të zemrës që Ronaldo e përqafon djaloshin ndërsa ai ia plas lot në kënaqësi të plotë për t’u takuar me heroin e tij.

9) Ndihma për një tifoz të ri

Ronaldo u alarmua për historinë e Nuhuzet Guillen, një nëntë vjeçar me kancer terminal në vitin 2009.

Pasi dëgjoi për tifozët, Ronaldo vendosi të dërgonte një shofer për të sjellë familjen në hotelin ku po qëndronin skuadra e Real Madridit.

10) Ndanë kohën e tij

Ronaldo është vënë shpesh në shënjestër nga pushtuesit e katranit për vetura dhe fotografi.

Por në vend që të shmangin tifozët, CR7 e di se ai është një ikonë e këtyre njerëzve dhe në vend të kësaj shpesh ndalesa për fotografi.

11) Ndihmë një tifoz tjetër të ri

Në vitin 2014, nëna e një tifoz tjetër të ri, Erik Ortiz Cruz, 10-vjeçar, i kërkoi Ronaldos t’i dhurojë një këmishë djaloshit, i cili ka dysplasia kortikale.

Anomaliteti i trurit shkakton deri në 30 konfiskime në ditë.

Pas dëgjimit të plotë të historisë, Ronaldo pagoi £ 55,000 për operacionin fillestar të trurit dhe u zotua për të mbuluar koston e çdo trajtimi pasues – edhe pse asnjë deri tani nuk ishte e nevojshme.

12) Krahu i thyer

Gjatë një përplasjeje të Ligës së Kampioneve ai goditi gjithashtu një goditje në turmë që bëri një djalë të ri të qarë.

Presidenti i klubit Florentino Perez e quajti Charlie, ndërsa Ronaldo i dha atij një këmishë të Real Madridit.

13) Miku më i mirë ndonjëherë

Super-agjenti Jorge Mendes e quajti Ronaldon si njeriun e tij më të mirë kur ai u martua me Sandra në vitin 2015.

Dhe Ronaldo vendosi të shpërblejë mikut të tij portugez me kujdes, duke i blerë atij një ishull të tërë grek si një dhuratë dasmash.

Ishulli thuhet të ketë kushtuar gati 40 milionë funte.

14) Ftesë për Fernando

Legjenda Rangers Fernando Ricksen u diagnostikua papritur me sëmundjen e neuroneve motorike në 2013.

Ish-ndërkombëtarja e Holandës tani është e lidhur me karriget me rrota dhe mbështetet tek gruaja dhe kujdestarët e tij për t’u kujdesur për të.

Pasi gjendja e tij u bë e njohur, Ronaldo kontaktoi fituesin e skocezit në mediat sociale për të ftuar Ricksen dhe familjen e tij në një ndeshje në Bernabeu.

Ronaldo gjithashtu paraqiti një këmishë në të djathtë pas një fitore të Ligës së Kampionëve mbi Legia Varshavë në tetor 2016.

15) Super-shok i ekipit

Pas lojtarëve të La Decima Real Madridit, jo vetëm që morën fitore nga klubi, por edhe një dhuratë speciale nga Ronaldo.

Lojtari i turneut vendosi të shpërblejë shokët e tij të ekipit me orën e personalizuar nga markat luksoze të shikimit Bulgari.

Çdo orë u personalizua dhe thuhej se i kishte kushtuar £ 5,000 secila.

16) Duke kërkuar vëllain e madh

Babai i Ronaldos, Denis, ishte një alkoolist që luftoi për vite me varësinë e tij para se të vdiste në vitin 2005.

Vëllai më i vjetër Hugo Aveiro po ecte poshtë kësaj rruge, të varur nga alkooli dhe droga.

Por, kur fama e Ronaldos u rrit, ai vendosi të ndërhyjë – duke premtuar t’ia kushtojë La Decima vëllait të tij më të madh nëse ai i filloi zakonet e tij shkatërruese.

Ai bëri dhe më pas erdhi në fushë për të ndarë një përqafim emocional me Ronaldon pas orarit të plotë.