09:43 / E Martë, 15 Shtator 2020

24-vjeçarja martohet me një person me aftësi të kufizuara, “mbytet” nga komentet negative!

Një grua që u martua me një burrë me aftësi të kufizuara me një sëmundje neuromuskulare, ka ngjallur komente të shumta në rrjetet sociale.

Beginnings: Their relationship started when Hannah reached out to Shane after watching a documentary that 'The Office' actor Rainn Wilson produced about his life

Shumë komentues janë shprehur të mendimit, se dhëndri mund të jetë shumë i pasur në të kundërtën ajo nuk do ta martonte.

Shane Burcaw, 27 dhe Hannah Aylward, 24, kanë fituar vëmendjen gjithandej pas kurorëzimit të tyre, shkruan “Daily Mail”, transmeton IndeksOnline.

Në fillim të këtij muaji, çifti kishin treguar se do të bënin dasmë private me familjarët e ngushtë, por kur Hannahu ndau me krenari fotot nga rasti i lumtur, disa komentues u treguan të shpejtë për veten e tyre, duke shkruar se martesa e tyre nuk mund të ishte e vërtetë dhe duke e akuzuar Hanën si një fadromë ari.

Disa komentues bënë komente mizore në fotot e tyre, duke thënë se Hannahu duhet t’ishte martuar me të për para dhe se martesa e tyre ishte një “shaka”.

Shane, një shkrimtar dhe folës publik, lindi me atrofi muskulare spinale (SMA), një sëmundje neuromuskulare bën që muskujt të përkeqësohen me kalimin e kohës. Ai ka qenë në një karrocë elektrike që kur ishte dy vjeç, dhe mezi mund të lëvizë këmbët, krahët dhe duart.

'The ceremony went really well,' Shane said. 'We weren't sure, doing it over Zoom, how that would go.'

Ata u njohën me njëri-tjetrin përmes thirrjeve në FaceTime dhe mesazheve me tekst dhe përfundimisht u dashuruan.

Së bashku, çifti filloi kanalin e tyre në YouTube për të edukuar më mirë njerëzit në lidhje me marrëdhëniet e integrueshme dhe aty ishin ata që ndanë video nga dita e martesës në fillim të shtatorit.

Fun: They followed up the ceremony with food from their favorite takeout place and music from a Spotify playlist

Hannahu, gjithashtu postoi foto në Instagram, ku u pritën me komente kryesisht pozitive dhe uruese.

Sidoqoftë, disa nga komentet nuk ishin aq të këndshme dhe më 11 shtator, Hannahu bëri një post vijues, duke thirrur këta njerëz mizorë, duke përfshirë disa nga komentet më të mprehta të mbivendosura mbi një nga fotot e dasmës.

“A është ai i pasur apo diçka?”, lexoni një, ndërsa një komentues tjetër vetëm la shenja dollarësh.

Living her life: She admitted that it used to be painful to read cruel comments, but she is now able to dismiss them

Një tjetër, konsideron se ajo do të shfrytëzojë një person tjetër për marrëdhënie seksuale.

Çifti i integruar kanë ndarë historinë dhe detajet e jetës së tyre së bashku në mediat sociale, duke përfshirë kanalin e tyre të njohur “Squirmy and Grubs” në YouTube +23

'Disabled people are worthy partners,' Hannah said, adding that they will keep sharing their story

‘Të shqetësohesh për mendimet e këtyre njerëzve është humbje kohe, dhe ndërsa koha ka kaluar, është bërë shumë më e lehtë që vërtet të mos kesh asnjë reagim të brendshëm ndaj komenteve si këto. Disa vjet më parë, leximi i fjalëve si këto ishte i dhimbshëm. Për një kohë, mbajta idenë se sapo Shane dhe unë të martoheshim, të gjithë njerëzit që dyshonin në marrëdhënien tonë do ta kuptonin se ishte e vërtetë. Unë dhe Shane vazhdojmë të ndajmë historinë tonë me shpresën për të treguar sa më shumë njerëz që të mundemi që personat me aftësi të kufizuara janë partnerë të denjë.

“Komente si këto vetëm na inkurajojnë të vazhdojmë! Ne jemi aq mirënjohës për të gjithë njerëzit që historia jonë ka arritur të arrijë në një mënyrë pozitive”, tha ajo./IndeksOnline/