13:54 / E Hënë, 16 Prill 2018

41 vjeA�arja tegon se si humbi 15 kg nA� 3 muaj nA� mA�nyrA� tA� shA�ndetshme

Pothuajse si A�do nA�nA� tjetA�r, Skei Hanlon e pati tA� pamundur qA� tA� gjejA� kohA� pA�r stA�rvitje pas lindjes sA� dy fA�mijA�ve.

NA�na e dy fA�mijA�ve, nga Melbourne, shkoi deri nA� 85 kg sepse konsumonte ushqime tA� shpejta dhe nA� racione tA� mA�dha.

E zA�nA� me punA� dhe jetA�n familjare, 41-vjeA�arja tregon se pesha e rA�ndA� i shkaktoi edhe njA� dA�mtim nA� shpinA�.

Pasi iu nA�nshtrua njA� operacioni nA� shtyllA�n kurrizore, financierja e kishte edhe mA� tA� pamundur qA� tA� kryente aktivitet fizik.

Pasi mori konfirmimin e mjekut pA�r tA� kryer aktivitet fizik, ajo ndA�rmori njA� nismA� 12-javore nA� palestA�r.

a�?StA�rvitesha 10 herA� nA� javA�a�?, tregon Hanlon.

GjatA� stA�rvitjes bA�nte kardio, ushtrime force, biA�ikletA�, vrapim dhe ngritje peshash.

491DD33A00000578 5379579 image a 63 1518401607848

a�?Po humbisja 1 kilogramA� A�do javA�. Nuk mund tA� ngrija pesha shumA� tA� rA�nda pA�r shkak tA� shpinA�s, megjithatA� mA� pA�lqejnA� ushtrimet kardio dhe ato tA� forcA�s. GjithA�ka lidhet me fuqinA� e mendjes, si edhe kontrollin nA� atA� qA� fut nA� gojA�a�?, tregon ajo.
Pas njA� sfide 12-javore, znj. Hanlon a�� qA� shkoi nga masa 14 nA� 8 a�� humbi plot 15 kilogramA�.
a�?A�shtA� mirA� tA� dalA�sh tani pA�r vrap dhe tA� mos e ndiesh tundjen e belita�?, thotA� ajo.
a�?Shpresoj qA� tA� nis njA� gjysmA� maratone tjetA�r deri nA� fund tA� vitita�?.

Dieta ushqimore e Skei
a�? MA�ngjes: Tost i bA�rA� nA� shtA�pi me spinaq, vezA� dhe dy lugA� gjelle bollgur;
a�? A�aji i mA�ngjesit: Kafe e zezA�;
a�? Dreka: 100 gramA� mish pule dhe 70-100 gramA� perime jeshile;
a�? Mesvakti i pasditA�s: NjA� frut dhe bajame;
a�? Darka: 100 gramA� proteina dhe 70-100 gramA� sallatA� ose perime.