08:17 / E Mërkurë, 18 Prill 2018 / indeksADMonline

5 kA�shilla fitnesi nga atletA�t olimpik: Mos hiqni dorA� nga karbohidratet!

Ja disa kA�shilla tA� mira shA�ndetA�sore dhe fitnesi qA� pA�rdoren A�do ditA� nga atletA�t olimpik.

1-MA�ngjesi ka rA�ndA�si NA�se lloni me njA� mA�ngjes tA� shA�ndetshA�m, do tA� keni mA� shumA� gjasa tA� vazhdoni tA� bA�ni zgjedhje tA� shA�ndetshme gjatA� gjithA� ditA�s. Sigurohuni qA� nA� mA�ngjes tA� merrni proteina dhe pak karbohidrate.

2-Planikoni vaktet qA� do konsumoni para dhe pas stA�rvitjes. Ushqehuni para, gjatA� dhe pas stA�rvitjes, pasi ajo A�shtA� thelbA�sore pA�r performancA� optimale dhe shA�rim. Sigurohuni tA� konsumoni njA� vakt proteinik dhe energjik 1 orA� pA�rpara stA�rvitjes dhe mA� pas tA� konsumoni gjithashtu njA� vakt me proteina qA� do tA� shA�rbejA� nA� rindA�rtimin e muskujve dhe shA�rimin e lA�ndimeve tA� tyre.

3-Mos hiqni dorA� nga karbohidratet Karbohidratet nuk janA� armiku juaj, por njA� aleatA� i rA�ndA�sishA�m nA� shA�ndetin dhe mbajtjen e trupit nA� formA�. [I ngjashA�m: 7 gjA�rat qA� duhet tA� dini nA�se keni dhimbje shpine dhe qafe ] [I ngjashA�m: Urreni tA� stA�rviteni jashtA�? Ja disa kA�shilla pA�r ju ] Karbohidratet janA� karburanti i trup

4-Largoni stresin dhe kushtojini rA�ndA�si gjumit Sigurohuni qA� tA� keni gjumA� cilA�sor si dhe tA� merreni mA� aktivitet anti stres. Merrni kohA� pA�r tA� bA�rA� gjA�ra tA� vogla qA� ju bA�jnA� tA� lumtur, si bA�ni njA� manikyr, lexoni njA� libA�r etj.

5-Mos harroni tA� pushoni

NA� mA�nyrA� qA� trupi tA� rigjenerohet, tA� shA�rohet nga lA�ndimet e stA�rvitje si dhe tA� largojA� stresin e ditA�s duhet tA� pushoni gjatA� ditA�s.