13:55 / E Enjte, 24 Tetor 2019 / indeksADMonline

5 pozicione që ju çlirojnë nga dhembjet muskulare, brenda një minute

Ndonjëherë nga fundi i ditës, ne ndiejmë një dhembje të lodhshme në muskuj, duke bërë që ne të mos jemi në gjendje të përkulemi ose të kthejmë kokën.

Arsyeja për këtë është ajo që quhet “parzmorja trupit”, një spazëm muskulore, që mori këtë emër nga Wilhelm Reich. Ai ishte personi i parë që vuri re lidhjen midis stresit dhe reagimit të trupit ndaj tij.

Ai e shpjegoi atë si një zakon që kanë shumica e njerëzve për të mbajtur gjithçka brenda  dhe pamundësinë për të shprehur emocionet. Të gjitha këto rezultojnë në një situatë ku çdo problem psikologjik shfaqet në formën e tensionit të muskujve dhe spazmave në trupin e një personi.

Ne gjetëm 5 ushtrime që synojnë largimin e tyre. Ata nuk kërkojnë shumë kohë dhe ju do t’i vëreni rezultatet shumë shpejt.

Nëse keni dhembje në pjesën e mesit të shpinës dhe në bel

Tensioni i vazhdueshëm i muskujve të shpinës dhe ngërçet mund të rezultojnë në sëmundje të ndryshme si osteokondroza, bllokimi i muskujve të disqeve kurrizore, hernia ndërvertebrale dhe lakimi i shpinës.

Për më tepër, rruaza vertikale mund të shkaktojë dhimbje në zemër, dhimbje koke, marramendje dhe madje edhe shikim të paqartë.

Si ta largoni tensionin në shpinë:

Ky ushtrim mund t’ju ndihmojë të largoni tensionin e dhimbshëm në muskujt e shpinës.

 • Qëndroni drejt. Ngrini krahët lart dhe vendosni ato pas kokës.
 • Përkuleni mbrapa ngadalë. Shpina juaj duhet të jetë në formën e një harku.
 • Kthehuni në pozicionin fillestar.
 • Përsëriteni 5 herë.

Nëse keni dhimbje në qafë dhe pjesën e sipërme të shpinës

Ka të ngjarë që tani ju jeni të ulur para kompjuterit tuaj ndërsa lexoni këtë artikull. Mundohuni të vlerësoni nëse qafa juaj është në pozicionin e duhur apo jo:

 • supet nuk duhet të ngrihen lart;
 • muskujt e trapezit nuk duhet të jenë të tensionuar.

Tensioni në muskujt e trapezit shpesh shfaqet për shkak të stresit dhe lodhjes, si dhe zakonit për të shtrembëruar ose tensionuar shpatullat dhe për t’i mbajtur ato lart.

Si ta largoni dhembjen në qafë dhe në shpatulla:

Qafa është pjesa e parë e trupit që reagon ndaj stresit. Tensioni në të ndikon negativisht në punën e enëve të gjakut dhe nervave. Si rezultat, truri merr më pak oksigjen dhe lëndë ushqyese sesa duhet që të funksionojë siç  duhet dhe muskujt bëhen më të dobët.

Për të parandaluar që trupi të mos i përjetojë këto, bëni sa më poshtë:

 • Qëndroni drejt dhe mbani këmbët në një largësi sa gjërësia e shpatullave.
 • Vendosni duart në bel dhe përkulni kokën përpara dhe pastaj prapa.
 • Bëni 8 përsëritje.

Si t’i largoni spazmat e qafës dhe të shpatullave:

Faktorët që shkaktojnë spazma në muskujt e trapezit mund të jenë këto: nuk qetësoheni pas një stërvitje, nuk bëni ngrohje mjaftueshëm para stërvitjes fizike, kryerja e lëvizjeve monotone dhe mbajtja në shpinë e çantave të rënda. Të gjitha këto mund të rezultojnë në zhvillimin e miozitit – inflamacionit të indeve të muskujve.

 • Qëndroni drejt dhe vendosni duart pas qafës.
 • Përkuleni dhe ktheni qafën në të djathtë, dhe pastaj në të majtë.
 • Nëse mendoni se është shumë e vështirë, ndihmoni veten me duart tuaja – kjo do të rrisë shtrirjen në muskuj.
 • Qëndroni në pozicion për 10 sekonda të secilës përkulje.

Nëse keni spazma fytyre

Ndonjëherë muskujt e kokës dhe të fytyrës preken gjithashtu nga stresi.

Ju mund të mos i ndjeni ngërçet muskulore në fytyrë, por është mjaft e lehtë t’i zbuloni një nëse e shikoni. Prova më e gjallë është një grimacë e ngrirë. Studioni fytyrën tuaj me kujdes në një pasqyrë, ekzaminojeni – zonat ku ndjeni tension patjetër duhet të jenë të relaksuara.

Tensioni në zonën e ballit mund të çojë në migrenë dhe një rritje të presionit intrakranial, tensioni rreth syve tuaj mund të rezultojë në edemë, njolla të zeza dhe lodhje të shpejtë, tensioni në nofullën tuaj mund të çojë në probleme me dhëmbë dhe spazmat e enëve që ushqejnë lëkurën e fytyrës.

Si ta largoni tensionin nga muskujt e fytyrës:

 • Qëndroni drejt. Vendosini duart pas shpinës – mos i shkëputni gishtat.
 • Kthejeni kokën nga njëra anë në tjetrën.
 • Nëse ndjeni ndonjë shqetësim, ndihmoni veten me duart tuaja.
 • Bëni 4 përsëritje në secilën anë.
 • Pasi të keni bërë ushtrimet, masazhoni butësisht fytyrën me gishta.

Nëse keni tension dhe dhembje në trup, në përgjithësi

Spazma e muskujve të shpinës ndikon negativisht dhe mund të çojë në një lakim të shtyllës kurrizore. Kur jeni në këmbë dhe rrotulloni trupin, rruazat e rrumbullakosura mund të ndikojnë në neuronet e palcës kurrizore, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje në ndonjë prej organeve tuaja të brendshme. Për më tepër, shtrydhja e enëve të gjakut krijon edemë indesh dhe shkakton dhimbje të përgjithshme në trup.

Si ta largoni tensionin fizik:

Ky ushtrim do të zvogëlojë ngarkesën nga thelbësorë të trupit, pjesën e poshtme të shpinës dhe muskujt e barkut.

 • Qëndroni drejt. Vendosni duart pas kokës.
 • Përkulni trupin në anën e djathtë duke shtrirë edhe krahun e majtë në anën e djathtë gjithashtu.
 • Kthehuni përsëri në pozicionin fillestar dhe përsëritni lëvizjen në anën tjetër.
 • Bëni 4 përsëritje në secilën anë.

Nëse keni një tension psikologjik

Është shumë e rëndësishme të mësoni se si ta njihni stresin psikologjik dhe ta largoni atë. Do të vazhdoni të ndjeni një tension të lehtë gjatë ditës dhe nëse e lini ashtu siç është, mund të shndërrohet në një ankth të shtuar ose mund të kthehet në një neurozë.

Vlen të kujtohet se sa më shpejt të përpiqeni të zgjidhni problemet tuaja, aq më e madhe është mundësia që ata të krijojnë një gjendje depresive ose stresi. Nëse shpesh e kapni veten duke menduar për të njëjtën gjë, bëni ushtrimin e mëposhtëm.

Si ta largoni tensionin psikologjik:

Ky ushtrim universal është i mirë për njerëzit që vazhdimisht ndjejnë siklet emocional dhe lodhje fizike.

 • Gjeni një vend të qetë. Mundësia më e mirë është një dhomë me ajër të pastër. Ushtrimi mund të kryhet në një pozicion në këmbë ose ulur.
 • Qëndroni drejt, mbani këmbët së bashku. Mbyllni sytë dhe qetësohuni, merrni frymë me qetësi. Mbani kokën drejt dhe në një pozicion natyror pa e tensionuar. Mbani krahët anash trupit. Nëse jeni duke e bërë ushtrimin në një pozicion ulur, mbajini krahët anash këmbëve.
 • Lëvizni supet prapa dhe poshtë, bëni një lëvizje sikur po përpiqeni të hidhni diçka nga supet.
 • Më pas, zhvendosni peshën e trupit tuaj në legen. Mundohuni të relaksoheni dhe të ndjeni forcën e muskujve të këmbës.
 • Kthehuni në ekuilibrin tuaj fizik. Ju do të jeni në gjendje ta bëni këtë kur tensioni të largohet. Qëndroni të qetë dhe mos bëni ndonjë lëvizje shtesë.
 • Mundohuni të qëndroni në këtë pozicion për 5 minuta.
 • Mundohuni të mos mendoni për asgjë kur kryeni këtë ushtrim.
 • Pas ca kohësh, masazhoni pak fytyrën, qafën dhe dekoltenë.

Siç mund ta shihni, të gjitha këto ushtrime janë shumë të lehta për t’u kryer dhe ju lehtë mund t’i bëni ato në vendin tuaj të punës.

Bonusi: Si të rivendosni shpejt energjinë dhe ekuilibrin mendor:

Ky ushtrim i thjeshtë, por efektiv, ndihmon për të larguar shpejt lodhjen fizike dhe rraskapitjen mendore, si dhe çliron këmbët nga tensioni pas një dite të gjatë pune. Gjithashtu parandalon shfaqjen e venave me variçe, përmirëson qarkullimin e gjakut në trup dhe nxit relaksimin e muskujve të zemrës.

 • Shtrihuni në shpinë sa më afër një muri të jetë e mundur.
 • Përkulni pak gjunjët dhe vendosni këmbët lart përgjatë murit. Ijet tuaja duhet të jenë paralele me murin.
 • Mbyllini sytë dhe merrni frymë thellë. Mundohuni të qetësoni mendjen, të pushoni dhe të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj.
 • Qëndroni të paktën 5 minuta në këtë pozicion çdo ditë.