14:57 / E Hënë, 02 Dhjetor 2019

6 familje të mëdha, që mahnitën botën

Ju keni dëgjuar për njerëz që kanë 3 fëmijë, 5, ose mbase 7, por familjet që do t’ju prezantojmë janë më të mëdha se mesataret.

Zionët

6 familje të mëdha që i mahnitën botën

Ziona lindi, në Indi, dhe u martua me gruan e tij të parë Zathiangi në moshën 17- vjeçare. Ai ka një nga familjet më të mëdha në botë, me 39 gra dhe 94 fëmijë. Me kaq shumë njerëz në familje, ata mund të konsumojnë deri në 200 paund oriz dhe 130 paund patate në ditë. Ata të gjithë jetojnë në një ndërtesë me 100 dhoma dhe e mbështesin veten me kafshët dhe të lashtat e tyre, trasmeton Indeksonline.

Bates

6 familje të mëdha që i mahnitën botën

Bates janë një familje amerikane ungjillore nga Tenesi me 19 fëmijë. Prindërit Gil dhe Kelly Jo, ishin vetëm 22 dhe 21 vjeç kur vendosën të martoheshin në 1987. Ata kurrë nuk donin me të vërtetë një familje të madhe, por pasi kishin lindur fëmijën e tyre të parë, një vit më vonë, ata vazhduan të shkonin sepse ata e donin mbajtjen e bebeve. Që nga ajo kohë, ata janë zgjeruar derisa kanë pasur fëmijën e tyre të fundit në vitin 2012. Ata gjithashtu kanë 10 nipër e mbesa dhe po presin që së shpejti të mirëpresin 4 të tjerë.

Hanët

6 familje të mëdha që i mahnitën botën

Kjo familje nga Dundee është ndoshta familja më e madhe në Skoci. Emma dhe Roy kanë 13 fëmijë që variojnë nga moshat 2-25 vjeç. Roy punon si praktikuese e infermiereve, dhe Emma, ​​49 vjeçe, është nënë që qëndron në shtëpi dhe organizon jetën e më shumë se 10 fëmijëve të saj.

Radfordët

6 familje të mëdha që i mahnitën botën

Noel dhe Sue Radford u takuan kur ishin fëmijë dhe nuk prisnin shumë para se të bëjnë një familje. Ajo ishte vetëm 14 vjeç dhe ai ishte 18 vjeç kur ata mirëpritën në botë fëmijën e tyre të parë, Christopher. Ata janë familja më e madhe në Britani me 22 fëmijë.

Radfords jetojnë në Morecambe, Angli, në një shtëpi të madhe që dikur ishte një shtëpi pleqsh dhe prindërit zotërojnë dhe drejtojnë një furrë të suksesshme të quajtur Radie’s Pie Company.

Duggars

6 familje të mëdha që i mahnitën botën

Jim dhe Michelle u takuan në 1980 në Arkansas. Ai e takoi atë në një vizitë si një anëtar i kishës Baptiste pasi ajo deklaroi synimin e saj për të ndryshuar fenë, dhe kjo kur filloi historia e tyre e dashurisë. 4 vjet më vonë, Jim, 19 vjeç dhe Michelle, 17 vjeç, u martuan. Ata donin të prisnin para se të lindnin fëmijë, kështu që ajo lindi djalin e saj të parë, Joshua, në vitin 1988. Deri më sot ata kanë 19 fëmijë, gjysma e tyre janë të shkolluar në shtëpi dhe janë edhe gjyshër e 17 nipër e mbesa.

Bonelet

Duke qenë në përbërje të nënës, babait dhe 16 fëmijëve të tyre, familja Bonell është  një nga familjet më të mëdha në të gjithë Australinë. Jeni, e cila tani është në të 50-at, në fillim nuk donte fëmijë, por burri i saj Ray kishte plane të tjera. Familja Bonell tani ka 16 fëmijë nga 4 deri në 29 vjeç, duke përfshirë nipër e mbesa, dhe ata lumturisht i kalojnë ditët e tyre në Queensland./Indeksonline/