11:54 / E Premte, 29 Maj 2020

7 të plagosur në protestën ndaj policisë që vranë 26-vjeçaren

Shtatë persona u qëlluan në Louisville, Kentucky, njëri prej të cilëve eshte në gjendje kritike, gjatë protestave që u kthyen të dhunshme mbrëmjen e së enjtes, tha policia.

Rrethanat e të shtënave nuk ishin të qarta menjëherë, dhe një zëdhënës i policisë e quajti situatën në qendër të qytetit mjaft kaotike, shkruan IndeksOnline.

Oficerët nuk ishin të përfshirë në të shtënat, tha policia e Sgt. Tha Lamont Washington.

Kryetari Greg Fischer tha në një deklaratë video këtë të premte se shtatë persona u qëlluan “nga brenda turmës” dhe asnjë oficer policie nuk gjuajti me armë.

Dhuna ndodhi ndërsa qindra ishin mbledhur për të protestuar për vdekjen e Breonna Taylor, një grua 26-vjeçare që u vra nga policia e Louisville këtë muaj.

Mos i humb